Bloog Wirtualna Polska
Są 1 278 754 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

ŚLĄSKI CZOŁG W FINALE

poniedziałek, 29 października 2012 9:19

 

   Oberschleisen jest już w finale "Must be the music". Ostatnia potyczka już za tydzień. Będziemy dalej wspierać tę kapelę? Oczywiście, że będziemy.

 

http://muzyka.onet.pl/newsy/pop/must-be-the-music-slaski-czolg-rozjechal-wszystkic,1,5290224,wiadomosc.html

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

MŁODZIEŻOWY FESTIWAL MIĘDZYKULTUROWY

środa, 23 maja 2012 9:57

 

   Młodzieżowy Festiwal Międzykulturowy to impreza promująca wielokulturowość, międzynarodowość, współpracę, tolerancję i dialog wśród społeczności lokalnej Piekar Śląskich, a przede wszystkim jej młodzieży. Za pomocą warsztatów kulturowych kierowanych do uczniów I LO w Piekarach Śląskich, chcemy pobudzić ich uczestników do refleksji na temat tożsamości polskiej i europejskiej, uruchomić poczucie sprawstwa i odpowiedzialności za kreowanie wielokulturowej rzeczywistości.
   Warsztaty w porannej części festiwalu, są warsztatami zamkniętymi, natomiast część II – plenerowa – Festiwalu, której miejscem będzie teren Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Piekarach Śląskich (ul. Bytomska 87 a), jest otwarta dla lokalnej społeczności. Wśród popołudniowych atrakcji znajdzie się między innymi: występ zespołów MDK 2, malowanie buziek dzieci, warsztaty kulinarne, pokazy wypracowane podczas warsztatów z licealistami, mecz piłki nożnej z udziałem wolontariuszy EVS i licealistów, pokaz filmu autorskiego wolontariuszy EVS, koncert i akcja „Balony do nieba”.
   Festiwal organizowany jest przez MDK nr 2 w Piekarach Śląskich, Stowarzyszenie „Uskrzydlamy” oraz wolontariuszy EVS przy udziale I LO w Piekarach Śląskich.
   Zapraszam 25 maja o godzinie 16.00 do Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

PODRÓŻE BEZ GRANIC

niedziela, 18 grudnia 2011 18:52

 

   Chciałem tutaj zamieścić opowiadanie, a raczej historię, którą opowiada piekarzanka Anna Kryś. Praca została napisana na konkurs i okazała się warta... laptopa. Bardzo się z tego cieszę i gratuluję serdecznie. Ania nie od dziś otwarcie mówi o niepełnosprawności i codziennym życiu - takim jakim jest. A jednocześnie nie boi się rzucam mu wyzwania. Z równą lekkością decyduje się na kandydowanie w wyborach samorządowych, jak i skok na spadochronie. Jak sama mówi: Ograniczenia – są tylko w naszych głowach. To od nas samych zależy, czy zdołamy stawić im czoła! I Ania pięknie realizuje w życiu tę dewizę, robiąc rzeczy, o których większości ludzi nawet się nie śniło. Powodzenia w dalszym realizowaniu marzeń Aniu. A Państwu polecam lekturę, bo jest tego warta. 

 

Praca konkursowa

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

OKTOBER PO NASZYMU

niedziela, 02 października 2011 21:12

 

   Za nami "Oktober po naszymu". Podczas trzydniowej biesiady Radia Piekary zagrali między innymi: Kwaśnica Bavarian Show, Śląskie Trio, Metrum, Jacek Kierok i wielu innych. To już dziewiąta edycja imprezy. Zainteresowanie jest duże i nie wszystkim chętnym udało się kupić bilety. Sponsorem zabawy było Tyskie.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

SŁOWO O GWARKACH

poniedziałek, 12 września 2011 23:37

 

   Wczoraj wyjątkowo nie zrobiłem wpisu na blogu, bo z koncertu Budki Suflera w Tarnowskich Górach wróciłem wyjątkowo późno. Zespół zagrał z okazji święta miasta, które obchodzone jest tam od ponad pół wieku. Punktem kulminacyjnym i tym co wyróżnia Gwarki od innych imprez jest... historyczny pochód. Podobnie jak za pierwszym razem - teraz także zrobił na mnie wrażenie. Tak samo jak to, że niemal całe miasto wychodzi na ulice go oglądać.

   Tradycja zamiast zamierać - nabiera coraz większego rozmachu. Coraz więcej postaci i elementów, coraz wierniejsze stroje historyczne, coraz pełniejszy komentarz. I to właśnie ten element - tradycji i edukacji podkreśla się tutaj na każdym kroku. I chociaż chodzi o trzydniową(!) zabawę to najważniejszy jest pochód. Wszyscy czekają na gwiazdy, ale równie istotne jest to, że na głównej scenie prezentują się tarnogórskie zespoły, kabarety i grupy artystyczne. Można podpatrzeć kilka ciekawych pomysłów.

   A Junior kontynuował dopiero co odkrytą w sobie pasję fotografowania. Bynajmniej nie zabawką, a półprofesjonalnym sprzętem. I niektóre fotki wyszły naprawdę nieźle. Na tyle, że trafiły do urzędowej galerii.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

PRZYSTANEK ALTERNATYWA - muzycznie

sobota, 06 sierpnia 2011 15:43

 

   Już we wtorek 9 sierpnia w ramach projektu Przystanek Alternatywa rozpoczną się 3 dniowe warsztaty muzyczne, które poprowadzi Patryk Walczak, student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w Instytucie Jazzu i Muzyki Estradowej, specjalność kompozycja i aranżacja. Zapraszamy młodzież, która chciałaby spróbować swoich sił na polu kompozycji, a zwłaszcza tę uzdolnioną muzycznie. Gotowy tekst, który przygotowała grupa na warsztatach literackich, czeka, aby napisać do niego muzykę, a potem wspólnie zaśpiewać. Zapraszam: 9 - 11 sierpnia, godzina 10.30. WSTĘP WOLNY!

 

   Oczywiście piszę o piekarskiej bibliotece głównej znajdującej się przy ulicy Kalwaryjskiej (w ramach odpowiedzi na komentarze).


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

DNI MIASTA

środa, 13 lipca 2011 17:08

 

   Weekend ma być ładny i bardzo dobrze, bo będziemy świętować. Tegoroczne Dni Miasta zapowiadają się naprawdę ciekawie. Na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wystąpią prawdziwe gwiazdy: Budka Suflera, Małgorzata Ostrowska, K.A.S.A. i Elektryczne Gitary. A to przecież nie wszystkie atrakcje. Na MOSiR warto się wybrać w sobotę i niedzielę około godziny 16.00 kiedy cała impreza będzie się zaczynać. Imprezy towarzyszące odbywają się o tej samej porze w OK Andaluzja i Dzielnicowym Domu Kultury. Z okazji święta miasta odbędzie się też szereg imprez sportowych. No to nie pozostaje nic innego jak życzyć... udanej zabawy!

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

KONCERT W BAZYLICE

sobota, 25 czerwca 2011 11:43

 

   Dziś o 19.00 w Piekarskiej Bazylice wystąpi chór niemiecki ze Schwaigu pod dyrekcją Josefa Laussera oraz nasz, piekarski chór Halka z Kozłowej Góry pod dyrekcją Aleksandry Poniszowskiej.
   Halka Z chórem mieszanym ze Schwaigu spotkała się już dwa razy – w latach  2007 oraz  2010 odbyły się wspólne koncerty w Schwaigu oraz w Neunkirchen. W tym roku gościmy niemiecki chór w Piekarach.
   Program dzisiejszego koncertu jest niezwykle ciekawy. Chóry wykonają dwadzieścia utworów (chór niemiecki 12, chór piekarski 8), a wspólnie zaśpiewają "Upływa szybko życie". Zapraszam do Bazyliki.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

MAMA, MAMUSIA, MAMIK

czwartek, 02 czerwca 2011 22:03

 

   Zapraszam serdecznie na autorski wernisaż fotografii pt." Mama, Mamusia, Mamik". Tematyka poświęcona Mamom tym oczekującym na cud i tym zmagającym się już z tym cudem. Bohaterami wernisażu są także same dzieci.
   Napijmy się wina, a dzieci niech wezmą udział w konkursie rysunkowym. Pomalowane buzie malców niech promieniują a wszystkie Panie (Mamusie i nie tylko) mają okazję umówić się (a nawet skorzystać na miejscu) na profesjonalny makijaż w atrakcyjnej cenie.
   Wszystkich gorąco zachęcam do odwiedzenia 3-go czerwca o godz. 18:00 O.K. Andaluzja Piekary Śląskie, ul. Oświęcimska 45. Wiek, płeć bez znaczenia:-)

 

zaprasza Natalia Kubacka - autorka wystawy


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

WYSTAWA W BIBLIOTECE

sobota, 07 maja 2011 19:42

 

   Już 12 maja o godzinie 18:00 w holu MBP( w Galerii Młodych) w Piekarach Śląskich przy ulicy Kalwaryjskiej 62 d, odbędzie się otwarcie wystawy Marianny Piguły pod nazwą "Zmysły i Emocje".

   Marianna Piguła ukończyła studia na kierunku Informatyka i Ekonometria na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Rysowanie to dla niej hobby, a raczej sposób wyrażania emocji. Stąd nazwa serii "Emocje". Rysowania pozwala jej osiągnąć spokój i sprawić, że potwory zostają za drzwiami umysłu. Zawsze zaznacza, że nie rysuje tylko bazgrze, gryzmoli albo walczy ze sobą. Jak sama mówi - to jedyna metoda wyrażenia tego, co czuje, nadając uczuciom barwę i nieokreślony kształt. Seria "Mój Śląsk" została zainspirowana fotografią "Śląska ballada" Zbigniewa Sawicza. Śląsk jest jej małą ojczyzną - tutaj się urodziła, wychowała, tutaj pracuje. Nie zgadza się z opinią, że Śląsk jest szary, brudny i smutny. "Gdy zamykam oczy myśląc Śląsk, widzę górniczy szyb na tle zachodzącego słońca. Gołębie to wspomnienie tragicznego wypadku w hali MTK 28 stycznia 2006 roku"

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

TRZECIE MIEJSCE PIEKARZANINA

niedziela, 17 kwietnia 2011 17:42

 

   Radosław Doliński z Piekar Śląskich zajął trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie muzycznym magazynu Guitar World i firmy Jim Dunlopna na najlepszą interpretacją muzyczną wybranego riffu gitarowego.

   Zajął trzecie miejsce wśród 60 uczestników. Zdobył 236 głosów. Zdobywca pierwszego miejca Erik Nordlund miał ich 620. Zaraz po nim był niejaki Strongerthanallatr z 576 głosami.


   - Chociaż nie wygrałem to cieszę się, że tyle osób brało w tym udział. Mój kanał też zyskał na popularności. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc - mówi Radosław Doliński.

 

Chcecie Państwo przypomnieć sobie jak gra? Polecam:
http://www.youtube.com/watch?v=HzkkOKK2SX0


 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

PIEKARZANIN ROKU

poniedziałek, 04 kwietnia 2011 16:03


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ALTERNATYWA

środa, 30 marca 2011 16:00

 

   Projekt naszej biblioteki prowadzi, ale... No właśnie jest "ale". Niestety, nasza przewaga topnieje. Kochani - pamiętajcie, żeby codziennie oddać swój głos. Chodzi o konkretne pieniądze (15 tys. zł).

 

www.domykultury.newsweek.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

PIEKARY NA PROWADZENIU

sobota, 26 marca 2011 13:43

 

   Przypominam o głosowaniu na "Przystanek alternatywa" - projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich. Stawką jest 15 tysięcy złotych. Mobilizacja internautów przynosi efekty - nasza biblioteka zdecydowanie prowadzi mając na swoim koncie 35 procent głosów. Musimy utrzymać albo nawet zwiększyć tę przewagę. Głosowanie nic nie kosztuje. Wystarczy jedno kliknięcie dziennie. Bardzo proszę o wsparcie!

 

www.domykultury.newsweek.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

HENIEK

niedziela, 13 marca 2011 14:43

A jak chcesz mieć kaskę, to musisz robić dla mas,
masy wymagają, masy płacą,
a jak im się przestaniesz podobać, to wypad, koleś.
Krzysztof Varga

 

   w nocy z poniedziałku na wtorek, kiedy Pan Staszek rzucał soczystą wiązankę na wszystkich wokoło (ale za plecami, wiadomo), a telefon wreszcie umilkł, do redakcji wpadł Heniek (czytaj, jako Naczelny – Henryk Nowak, a Heniek, bo tak było bardziej swojsko, bo tak nazywali go czytelnicy w listach, wielu i telefonach, że Naczelny, to taki pan Heniek, Heniuś, bo tyle dobrego pisze i nawet, gdyby tornado nas zdeptało to pan Heniek napisze, że to słońce w innej postaci, z inną twarzą i wszystko od razu pięknieje, a najważniejsze, że pan Heniek Prezydenta kochał, a Prezydent jego i tak kwitła ta miłość na linii przedzielonej kilkoma ulicami między redakcją, a Urzędem Miasta, a pośrodku pomost z odbiorców, czytelników, znających na pamięć adresy mailowe do redakcji i numery na centralę...) jak zawsze z perfumerią na sobie, w garniturze (a jakże, w końcu zarządzał najważniejszą placówką medialną w regionie, tubą Prezydenta) i krzyczał:
- Gdzie jest Chuda? Gdzie jest Chuda?

 

fragment opowiadania Heniek, autorstwa Rafała Działacha

cała opowiadanie znajdziecie Państwo w jutrzejszym wydaniu Przeglądu Piekarskiego

 

http://przegladpiekarski.pl/files/PP2(86).pdf 


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (0) | dodaj komentarz

KONKURS MALARSTWA

piątek, 18 lutego 2011 15:52

 

   Rozpoczął się "otwarty" konkurs malarstwa pod tytułem "CZŁOWIEK - EMOCJE", którego celem jest pozyskanie prac ukazujących aktualne tendencje w malarstwie, poszukiwanie indywidualności twórczych.
   Konkurs jest otwarty, to znaczy, że mogą w nim wziąć udział wszystkie osoby tworzące. Przedmiotem Konkursu są prace będące wynikiem wyłącznej, osobistej twórczości Autorów, wykonane w tradycyjnych technikach malarskich.  Należy je dostarczyć organizatorowi w terminie do 31 marca 2011 r.
   Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.EMOCJE.art.pl O ostatecznym wyniku konkursu zdecydują głosujący na specjalnie przygotowanej witrynie internetowej.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS RECYTATORSKI

piątek, 11 lutego 2011 16:00

 

   Tradycją Miejskiego Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Piekarach Śląskich jest organizowany co roku (od 2005 roku) Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski. W siódmej z kolei edycji konkursu wzięli udział uczniowie Miejskich Gimnazjów nr 2 i 3. Hasłem tegorocznego konkursu było: „Muzyka w literaturze”.
   Recytatorzy prezentowali utwory prozatorskie i poetyckie polskich autorów. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany, dlatego jurorzy mieli duże problemy z wyłonieniem najlepszej trójki. W skład jury wchodziły panie: Małgorzata Kocek (kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej) oraz nauczycielki języka polskiego Aleksandra Kwiecińska i Agnieszka Kruk.

   Pierwsze miejsce w konkursie jury przyznało Natalii Jędruś z MG2, drugie zajęła Patrycja Romanowska (MG3), trzecie – Mateusz Poniszowski (MG2).

 

Grażyna Deja

 

  


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

KOCHAM CIĘ ŻYCIE

wtorek, 28 grudnia 2010 8:42

 

   Kochana Aniu!

 

   Minęło już prawie półtorej roku jak nie ma Cię tutaj z nami, odeszłaś do najlepszego domu. Wciąż jednak jesteś obecna w sercach i myślach wielu ludzi, a moja tęsknota z Tobą nie zmalała ani odrobinę.

    Pojawiłaś się w moim życiu w lutym 2009 roku, tylko „na chwilę”. Widziałyśmy się zaledwie kilka razy na zajęciach na uczelni jednak moje serce skradłaś już na zawsze. Twój uśmiech i ta niewiarygodna chęć życia w oczach sprawiła, że i ja pomyślałam: życie jest piękne, warto żyć.

   Chciałam Ci o tylu rzeczach jeszcze opowiedzieć, jeszcze raz zobaczyć Twój niesamowity uśmiech i śmiejące się do świata oczy, jednak stało się inaczej… Spotkamy się jeszcze, zapewniam Cię Aneczko…

   Napiszę Ci więc jak bardzo Ty zmieniłaś moje życie i jak ciągle sprawiasz, że budząc się każdego ranka pragnę wykrzyczeć: życie jest PIĘKNE!

   Pamiętasz Aneczko, jak opowiadałam Ci przez telefon o moim marzeniu związanym z odwiedzinami w moich ukochanych Włoszech?. Powtarzałaś mi do znudzenia: zobaczysz, pojedziesz… No i pojechałam Aniu! Właśnie dzięki Tobie. Jak inaczej wytłumaczyć fakt, iż ja stojąca twardo stopami na ziemi osoba, zdecydowała się na wysłanie jednego sms-a, który później okazał się być tym 400, który uprawniał do spędzenia dwóch najwspanialszych tygodni w moim życiu we Włoszech? Ja nie potrafię wytłumaczyć tego inaczej, jak właśnie Twoją pomocą z nieba Aniu. Zapewniam Cię, że nie zmarnowałam ani chwili z tej wycieczki, a niesamowite wrażenia pozostaną w moim sercu na zawsze.

   Studia… Tak bardzo cieszyłaś się każdym dniem spędzonym na uczelni, nawet tymi nielicznymi w przerwach między kolejnymi pobytami w szpitalu… Obiecałam Ci wtedy, że cokolwiek będzie skończę te studia, a właściwie skończymy je razem. Więc Aniu melduję wykonanie zadania, 28 czerwca 2010 roku uzyskałyśmy, tak Aniu uzyskałyśmy (nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że byłaś tam ze mną) tytuł licencjata.. Życie jest piękne!

   I znowu proszę Cię, bądź ze mną także przez 2 następne lata, żebyśmy zrobiły razem studia magisterskie, bo przecież licencjat nas nie zadawala, prawda? Trzeba dokończyć dzieło i właśnie nad tym pracuję. Jeszcze tylko troszkę ponad 3 semestry i będę mogła z czystym sumieniem oznajmić Ci – udało się, mamy magistra Aniu!

   We wrześniu tego roku, znów bardzo namacalnie poczułam Twoją obecność w moim życiu... Jako jedna z 10 osób niepełnosprawnych z całej Polski zostałam wybrana do udziału w projekcie „Małe Kilimandżaro” organizowanym przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jakaż była moja radość Aniu. I chyba Ty jedna tylko wiesz jak bardzo z tą radością mieszała się ogromna obawa, jak sobie poradzę, przecież tak bardzo boję się wody. A czekał mnie praktycznie cały tydzień na mazurskich jeziorach, ba, nawet spaliśmy na jachtach, a co za tym idzie kontakt z „suchym lądem” był naprawdę znikomy. Aniu, pomyślałam wtedy o tym, jak Ty dzielnie i z godnością walczyłaś z chorobą i stwierdziłam, że nie mogę Ciebie zawieść, tego nie robi się przyjaciołom, prawda?

   Podczas każdego dnia, każdej godziny i minuty rejsu utwierdzałam się w przekonaniu, że życie jest piękne i nigdy nie można się poddawać, a każdy lęk jest do pokonania!

   Aniu, każdego dnia spotykam na swojej drodze ludzi wyjątkowych. Nade wszystko chciałbym podziękować Ci za Twoich cudownych rodziców, za najcudowniejszą MAMĘ ANIOŁA (tak Aniu) Panią Janeczkę, która ma w sobie tyle ciepła, życzliwości i otwartości dla drugiego człowieka i jak nikt znosi moje marudzenie przez telefon praktycznie o każdej porze dnia. Przecudowna osoba! Nie jedyna zresztą w moim życiu. Gdyby nie ci wszyscy przyjaciele, znajomi, którzy wnoszą w moją codzienność tyle radości pewnie znacznie trudniej byłoby mi twierdzić, że życie jest piękne. To oni sprawiają, że moja codzienność nabiera barw, a życie jest piękne.

   I tylko czasem, gdy jest mi smutno i coś nie dzieje się tak, jak bym chciała czekam aż promienie słońca rozświetlą Twoje zdjęcie Aniu i choć po policzku popłynie jakaś zbłąkana łza nigdy nie wyrzeknę się słów: Kocham moje życie - dzięki Tobie Aniu!

 

Do zobaczenia Skarbeńku!

Ania

 

   Pamięci mojej przyjaciółki ANI SEWERYN, która odeszła do lepszego świata 4 lipca 2009 roku po bardzo dzielnej walce z okrutną chorobą, jaką jest białaczka.

 

   Tekst został zgłoszony do konkursu literackiego O Złotą Stalówkę Prezydenta Miasta Piekary Śląskie pod nazwą „Kocham cię życie”. Jego autorką jest Anna Kryś.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

POWROTY I ROZSTANIA

poniedziałek, 27 grudnia 2010 8:54

 

   Bardzo często za słowami piosenki kryje się prawdziwa historia. W tym wypadku piekarzanin Piotr Gruszka aka Gieeru dowiedział się że ma chorą trzustkę i umiera... Wtedy napisał kawałek "Powroty i rozstania". Jest także autorem muzyki. Podczas nagrania współpracował z Marcinem Halskim, który dograł gitarę basową.

   Piotra Gruszkę poznałem na ulicy, podczas kampanii wyborczej. Jak mówi mało ludzi w Piekarach szanuje hip-hop, a on chciałby to zmienić. Muszę przyznać, że byłem sceptyczny. Z takimi "garażowymi" utworami bywa różnie. Tymczasem...

   Nie jestem ekspertem, ale "Powroty i rozstania" brzmią dobrze. Zresztą oceńcie Państwo sami.

 

Powroty_i_rozstania


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (24) | dodaj komentarz

POTRZEBNA POMOC INTERNAUTÓW

czwartek, 18 listopada 2010 2:34

 

   Projekt edukacyjny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich pod nazwą "PRZYSTANEK ALTERNATYWA" zyskał akceptację Kapituły ogólnopolskiego konkursu "Dom z Wyższą Kulturą". Na konkurs, zorganizowany przez ALIOR BANK, Narodowe Centrum Kultury, tygodnik Newsweek i gazetę Fakt wpłynęło 195 projektów z całej Polski. Nasz projekt znalazł się w grupie 23 najlepszych. Spośród tej liczby zwyciężą cztery, na które zostanie oddanych najwięcej głosów przez Internet.

Walczymy o 15  tysięcy złotych
na projekt dla młodzieży

  

   Wasza pomoc w głosowaniu jest niezbędna i konieczna. Zwracamy się z prośbą o oddawanie głosów na nasz projekt. Głosowanie jest bardzo proste: należy wejść na stronę www.domykultury.newsweek.pl następnie kliknąć na Zobacz listę wytypowanych projektów i głosuj na najlepsze z nich >>> odszukać projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich "PRZYSTANEK ALTERNATYWA" i oddać głos.

   Trwa to tylko moment, a efekty ogromne i duża szansa, że wygramy, by młodzież wzięła udział w tym nowatorskim projekcie.

   Projekt, adresowany do młodzieży to odpowiedź na zmieniający się kontekst cywilizacyjny i społeczny otaczającej nas rzeczywistości. Obok przemian pozytywnych pojawiają się też zjawiska niepożądane i niebezpieczne, a wśród nich używanie alkoholu, plaga dopalaczy, narkotyzowanie się i przemoc. Biblioteka jest doskonałym miejscem, gdzie jest możliwość stworzenia platformy wiedzy o zagrożeniach. Celem projektu jest wzmacnianie tego, co czyni młodych ludzi bardziej odpornymi na zagrożenia: wyposażenie ich w umiejętności, informację i wiedzę potrzebne do samodzielnego podejmowania decyzji, wzięcia odpowiedzialności za swoje życie, stworzenie warunków do budowania własnej hierarchii wartości, szerokie upowszechnienie wiedzy o skutkach nieodpowiedzialnych zachowań.

 

   Już raz pomoc internautów pomogał wygrać Miejskiej Bibliotece Publicznej. Mam nadzieję, że tak samo będzie tym razem. Panie i Panowie - bierzemy się do roboty!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

WYSTAWA

piątek, 05 listopada 2010 9:13

 

   Brzozowice-Kamień w starej fotografii i filmie. Wystawa już dziś - w piątek, 5 listopada o godzinie 18.00 w Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej ns Manhattanie (ul. Skłodowskiej 83). W imieniu organizatorów - Łukasza Ściebiorowskiego, Waldemara Tracza, Marcina Strzeleckiego oraz Edwarda Przybyłka serdecznie zapraszam!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

KLUB POETYCKI

czwartek, 28 października 2010 21:15

"A ona ma krótkie blond włosy.
A ona ma duże niebieskie oczy.
Tak duże, że zmieścimy się w nich razem.
Bo mamy takie pragnienie, malutka, żeby.
Bo mamy takie marzenie, malutka, ach."


Kamil Wojciechowski


   To fragmnet wiersza "Albo nawet zbawieni" z tomiku "100% natural", który znaleźć można w wersji elektronicznej na stronie autora. Piekarzanin nie tylko pisze. Jego najnowsza inicjatywa to Klub Poetycki, który powstał w Spółdzielczym Domu Kultury przy ul. Kazimierza Wielkiego. Spotkania odbywają się w każdą środę o godzinie 17.00.
   Ponieważ Klub dopiero będzie się formował wszelkie pomysły są mile widziane. Autor zaprasza na spotkania osoby piszące wiersze, ale też te, które lubią wierszy posłuchać albo chcą w jakiś sposób uczestniczyć w działaniach Klubu. To okazja dla tych którzy osiągają sukcesy na polu poezji i już publikują swoje teksty, żeby wyjśc ze swoją twórczością do ludzi. To także szansa dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z pisaniem.
   Ze swojej strony mogę zagwarantować, że Przegląd Piekarski będzie publikował najlepsze wiersze i efekty pracy klubu. Były już takie próby wcześniej - niestety nie zakończyły się powodzeniem. Może tym razem się uda? Trzymam kciuki.


Osoby zainteresowane Klubem Poetyckim
mogą kontaktować się bezpośrednio z jego założycielem
poczta@kwojciechowski.pl


Warto także zajrzeć na jego stronę internetową:
http://kamilwoj.blogspot.com/


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

ZESPÓŁ OBERSCHLESIEN - nowy, piekarski produkt eksportowy?

niedziela, 17 października 2010 23:13


   Muzyka śląska może mieć różne oblicza. Z takiego założenia wyszedł Marcel Różanka, który spróbował ją połączyć z ciężkim brzmieniem. Efekt? Nowy zespół jest jeszcze nie znany szerszej publiczności, ale... już o nim głośno. Kiedy powstawało Radio Piekary mało kto spodziewał się takiej popularności i sukcesu lokalnej rozgłośni. Czy zespół Oberschlesien powtórzy ten sukces? Trzymamy kciuki. A Państwa odsyłam do materiału Telewizji Silesia. Warto przynajmniej zobaczyć.

http://www.tvs.pl/informacje/29939/


Podziel się
oceń
1
1

komentarze (7) | dodaj komentarz

LUDZIE LISTY PISZĄ

wtorek, 05 października 2010 23:48

   "Ludzie listy piszą, nawet w małej wiosce..." - śpiewali kiedyś Skaldowie. Dziś pisanie listów, przynajmniej tych tradycyjnych (nie e-mailowych) przechodzi do historii. A przecież list tradycyjny ma zupełnie innych charakter i znaczenie. Być może stąd propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej dla uczniów szkół podstawowych. Pretekstem jest Tydzień pisania listów.
   Filie nr 5, 6 i 7 ogłosiły konkurs dla uczniów szkół podstawowych. Kto piękniej napisze list? Jego objętość nie może przekroczyć 2 stron formatu A4. Tematyka jest dowolna. Nadawca powinien być indywidualny, ale adresatem może być zarówno pojedyncza osoba, grupa lub instytucja. Jury będzie oceniać treść, formę oraz poprawność językową.
   Na Wasze listy biblioteka czeka w dniach od 20 do 27 października. Dla zwycięzców przewidziane są 3 nagrody główne. Ogłoszenie wyników nastąpi 2 listopada.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

WYSTAWA (NIE)POLITYCZNA

sobota, 25 września 2010 23:39


   Przygotowywana od miesięcy i zapowiadana w ramach projektu UMWETU wystawa "Brzozowice-Kamień na fotografii i w filmie. Dawniej i dziś" nie może odbyć się w Ośrodku Kultury Andaluzja. Chociaż wszystko uzgodnione zostało już dawno temu, a termin dyrektor OK Andaluzja Piotr Zalewski potwierdził jeszcze we wrześniu - teraz nagle stwierdził, że "ma napięty terminarz". I trudno się dziwić, bo wszystko wskazuje na to, że polecenie "przyszło z góry". Trochę to niepoważne wobec organizatorów i sponsorów wystawy, ale najwyraźniej dyrektor miał ważne powody.
   Nieoficjalnie można powiedzieć, że powód jest tylko jeden - reprezentujemy "niewłaściwą opcję". Jak widać nawet zbieranie starych zdjęć i chęć pokazania ich mieszkańcom Piekar Śląskich może mieć dla obecnych włodarzy miasta wymiar polityczny.
   Ponieważ miejskie instytucje kultury przestają spełniać swoją rolę, a zamiast tego zajmują się polityką organizatorzy wystawy postanowili ją przygotować na "terenie prywatnym". Zdjęcia będzie można obejrzeć w Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej na osiedlu Powstańców Śląskich (ul. Skłodowskiej 83) w piątek 5 listopada o godzinie 18.00. Trwają także rozmowy z prywatnym przedsiębiorcą, które jeśli zakończą się sukcesem, pozwolą powtórzyć wystawę w centrum dzielnicy, niedaleko OK Andaluzja - ale w prywatnym, klimatycznym lokalu.
   Pasjonaci: Łukasz Ściebiorowski, Waldemar Tracz, Marcin Strzelecki i Edward Przybyłek zebrali kilkaset zdjęć oraz materiałów filmowych, przedstawiających Brzozowice-Kamień na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Będzie niepowtarzalna okazja zobaczyć na zdjęciach m.in. tereny tzw. Manhattanu gdy nie było tu jeszcze bloków, Kamień bez "plomby", budowę szkoły i bloków, wyścig kolarski, kostę brukową na dzisiejszej ulicy Oświęcimskiej, budowę Osiedla Andaluzja, figurki i chatkę w parku i wiele innych historycznych ciekawostek. Uzupełnieniem będzie film, ukazujący jak dziś wygląda funkcjonowanie tej dzielnicy Piekar Śląskich.
   Wystawa z pewnością będzie wspomnieniem dla jednych, dla innych lekcją historii. Zapraszamy więc do maszyny czasu i przenieśmy się o lata wstecz... Jestem przekonany, że archiwalne zdjęcia, które udało nam się już zebrać naprawdę Państwa zaskoczą.
   Już dziś serdecznie zapraszamy na wystawę. Wstęp oczywiście wolny. A specjalne zaproszenie na wernisaż otrzymają: dyrektor OK Andaluzja i prezydent miasta. Być może uczestnictwo w wystawie pozwoli choć na chwilę oderwać się od polityki...


Łukasz Ściebiorowski


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (27) | dodaj komentarz

DZIKA PRZYRODA

środa, 11 sierpnia 2010 21:05


   Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich - Biblioteka Centralna, zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wakacyjnym konkursie fotograficznym „Dzika przyroda".

   Dzika przyroda to nie tylko egzotyczna fauna i flora, ale cała przyroda wokół nas: jaskółka szybująca w niebo, dzika kaczka w szuwarach, leśny potok, barwny motyl i przydrożny kamień.

   Oczekujemy na zdjęcia zrobione w ogrodach, parkach, lasach i na łąkach. Mogą to być fotografie wykonane nie tylko w Piekarach Śląskich i okolicach, ale także zrobione w czasie wakacyjnych podróży po Polsce i nie tylko. Powinny przedstawiać rośliny, zwierzęta, sytuacje przyrodnicze, elementy przyrody nieożywionej a także człowieka na tle dzikiej przyrody. Jak zwykle, liczymy bardzo na inwencję autorów prac i oryginalność pomysłu.

   Znaleźć się w odpowiednim miejscu i we właściwym czasie - to może decydować o zrobieniu tego jedynego, unikalnego zdjęcia dokumentującego obecność i niezwykłość dzikiej przyrody wokół nas.

   Wszystkie zgłoszone do konkursu prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Galerii Młodych Twórców w holu biblioteki. Uroczystość otwarcia wystawy z udziałem autorów zdjęć i zaproszonych gości zaplanowano na początek października.

   Zdjęcia należy składać w siedzibie Biblioteki przy ulicy Kalwaryjskiej 62D do 30 września. Gwarantujemy zwrot wszystkich fotografii. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 032 767 59 75 w. 37 lub na stronie www.biblioteka.piekary.pl.


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (2) | dodaj komentarz

STATUETKI WERNYHORY

sobota, 24 lipca 2010 18:03


   Do końca lipca można składać wnioski o przyznanie Nagrody Miasta Piekary Śląskie w dziedzinie kultury im. Wawrzyńca Hajdy. Nagroda w postaci statuetki z podobizną śląskiego Wernyhory - Wawrzyńca Hajdy, jest przyznawana od 2001 roku za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
   Do tej pory laureatami nagrody są: Śląski Chór Górniczy „Polonia- Harmonia", Orkiestra Dęta KWK Julian, Krystyna Giołbas, Chór „Halka" z Kozłowej Góry, Eugeniusz Dembiński, Chór „Cecylia" działający przy Bazylice NMP, Andrzej Kołodziejczyk, Herbert Gawlik, Aleksandra Poniszowska, Maria Kopeć, Antoni Potempa, Piotr Zalewski, Radio Piekary, Irena Chrostek i ks. Prof. Jan Górecki.
    Kryteria jakie Komisja bierze przy ocenie wniosków to m.in. wpływ na życie kulturalne w mieście, wartość poziom dokonań artystycznych oraz promocję miasta na zewnątrz w kraju i poza jego granicami.
   Propozycje do nagrody można składać w Biurze Prezydenta i Rady Miasta Urzędu Miasta Piekary Śląskie, ul. Bytomska 84, pokój 203.Więcej informacji pod numerem telefonu:  32 39-39-384


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

DŹWIĘKI DUSZY

czwartek, 08 lipca 2010 1:06


Szanowni Państwo,

   W imieniu własnym, obecnych i przyszłych członków nowo powstającego Stowarzyszenia Artystycznego, pragniemy Państwa prosić o pomoc w dotarciu do społeczności lokalnej, poprzez zamieszczenie na łamach PRZEGLĄDU PIEKARSKIEGO, informacji dotyczących. Nas - powstającego Stowarzyszenia, celów i zamierzeń. Obecnie poszukujemy osób, które wraz z nami zechcą realizować zamierzone cele, które sobie postawiliśmy w projekcie statutu. Wszelkie informacje oraz Statut znajduje się na naszej stronie internetowej.
   Stowarzyszenie artystyczne "Dźwięki Duszy" to organizacja pozarządowa prowadząca działalność na rzecz promocji i rozwoju kultury, literatury polskiej i powszechnej, dóbr polskiej kultury i tradycji, języka polskiego, języka śląskiego, klasycznej sztuki teatralnej, śpiewu oraz muzyki, wśród dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób niepełnosprawnych, propagując aktywny tryb życia, artystyczno-twórczą egzystencję. Inspirując do twórczej pracy na rzecz miasta, regionu i całego społeczeństwa, wspierając przy tym rozwój demokracji.
   Stowarzyszenie "Dźwięki Duszy" to instytucja skupiająca osoby z różnych środowisk w tym i mniejszości narodowych, rozpowszechniając życie w pełnym wymiarze kultury i tolerancji. Bez podziału rasowego, klasowego czy też społecznego, integrując ze sobą w szczególności środowiska młodzieżowe o różnych światopoglądach i zróżnicowanej piramidzie wartości.
   Ważnym statutowym punktem Stowarzyszenia jest również pomaganie rodzinom i osobą w trudnej sytuacji życiowej, poprzez pomoc w artystycznym rozwoju osobowościowym i psychologicznym, dążąc do wyrównania szans tych rodzin, aktywizując ich do realizacji inicjatyw obywatelskich, umożliwiając uczestnictwo w życiu kulturalnym, poprzez udział w zajęciach z literatury, teatru, śpiewu, malarstwa, fotografii, sportu i tańca.
   Priorytetowym celem Stowarzyszenia jest także zrzeszanie osób zainteresowanych powstawaniem, prezentowaniem i promocją nowych idei i form kreacji i ekspresji artystycznej i kulturowej, tworząc nowy wymiar kultury.
   Działalność Stowarzyszenia nie ogranicza się jedynie do organizowania zajęć edukacyjnych, gdyż proponuje paletę przeróżnych inicjatyw, w których każdy znajdzie coś dla siebie.
   Stowarzyszenie w swojej działalności przewiduje organizację twórczych warsztatów, artystycznych konkursów (muzycznych, teatralnych, poetyckich, recytatorskich, językowych, plastycznych, architektonicznych, fotograficznych, tanecznych, sportowych, krawieckich...). Organizowanie konferencji, seminariów, szkoleń i tematycznych wykładów. Wierzymy, że są jeszcze tacy ludzie, którzy chcą i potrafią pomagać.


Z wyrazami szacunku,

Dariusz Chęciński
główny pomysłodawca i założycielwww.dzwiekiduszy.com.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

PIEKARZANIE

poniedziałek, 07 czerwca 2010 21:57


   Książka "Piekarzanie - leksykon mieszkańców Piekar Śląskich" jest już dostępna. Jutro będzie okazja do spotkania z autorami - Herbertem Gawlikiem, Joanną Grajewską-Wróbel i Leonem Wostalem. W Ośrodku Kultury Andaluzja o godzinie 18.00 odbędzie się oficjalna promocja książki, której wydanie współfinansowaliśmy w ramach projektu UMWETU. Serdecznie zapraszam!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

EUFORIA

wtorek, 11 maja 2010 16:00


   Warsztaty Terapii Zajęciowej zapraszją na otwarcie wystawy pt. "Euforia" przedstawiającej twórczość Artystów Warsztatów Terapii Zajęciowej. Miejsce wystawy: Sala spotkań WTZ przy ulicy Przyjaźni 48 w Dąbrówce Wielkiej.  Znając dotychczasową działalność wychowanków warsztatów - spodziewam się, że ta wystawa dostarczy wielu wzruszeń. Dlatego serdecznie Państwa zapraszam. Wernisaż odbędzie się  już w piątek (14.05.2010). Uczestnicy oraz pracownicy WTZ zapraszają wszystkich chętnych do odwiedzenia warsztatów w godzinach od 11.00 do 20.00.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

PIEKARSKI POKAZ MODY

sobota, 08 maja 2010 20:04


   Ostatnie spotkanie Piekarskiego Forum Kobiet odbiło się szerokim echem. Przygotowany przez Ewę Motulewicz pokaz mody zrobił wrażenie. Galerię zdjęć znajdziecie Państwo na stronach Dziennika Zachodniego. Polecam!

http://piekaryslaskie.naszemiasto.pl/artykul/398134,pokaz-mody-ewy-motulewicz,galeria,388184,id,t,tm,zid.html


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

FOTO INDUSTRIAL - jeszcze raz

środa, 05 maja 2010 7:53


   Stowarzyszenie Komitet Obywatelski miasta Piekary Śląskie zaprasza już jutro, w czwartek 6 maja o godzinie 17.00, do sali w Miejskim Domu Kultury przy ul. Bytomskiej, na spotkanie podczas którego zostanie zaprezentowany pokaz mutlimedialny zdjęć Chorzowianina Kajetana Chytry. Tematem prezentacji będzie "Photo Industrial" - zabytki przemysłowe z naszego regionu. Premierowy pokaz odbył się 28.02 w klubie muzycznym Piekarnik i spotkał się z bardzo pozytywnymi recenzjami. Zapraszam w imieniu autora zdjęć jak również Komitetu Obywatelskiego. Wstęp oczywiście wolny.

Łukasz Ściebiorowski


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

MEMENTO

niedziela, 18 kwietnia 2010 20:39


Memento.....

Jechali żywi pokłonić się martwym, 
Leżącym w ziemi rosyjskiej dali,
Jechali z sercami pełnymi żalu , 
Bólu pamięci; niedojechali. 

Ta Ziemia Katyńska nam nieprzychylna 
Stale żąda ofiary polskiej krwi.
Cóż tragicznego w naszym wspólnym losie
-Synów Lecha i Rusa- od lat tkwi? 

Coś zmienić trzeba w naszym wspólnym losie, 
By w przyszłość móc pójść z wzniesionym czołem. 
Stańmy w Ziemi Lecha wraz, już w tej chwili 
Zgodnym,przyjaznym ,nas Słowian kołem.

Zawieśmy spory i czcze ujadanie, 
Bo czas drogi ,by go marnotrawić 
Odrzućmy wreszcie nasze stare kwasy 
Nasze przyjaźnie rychło poprawić!

Jerzy Komor


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

PIEKARY ZNÓW BĘDĄ USKRZYDLONE.

czwartek, 08 kwietnia 2010 23:09   Warsztaty Terapii Zajęciowej przy PSOUU Koło w Piekarach Śląskich już po raz  trzeci podjęły się organizacji Festiwalu Integracyjnego SKRZYDŁA 2010,  który odbędzie się  5 września 2010 roku  na stadionie MOSiR-u w Piekarach Śląskich. Patronat honorowy objęli prezydent Piekar Śląskich Stanisław Korfanty i poseł na Sejm RP Marek Plura.
   Celem Festiwalu jest integracja lokalnej społeczności z osobami niepełnosprawnymi  oraz umożliwienie osobom niepełnosprawnym intelektualnie zaprezentowanie swoich umiejętności wokalnych szerszej publiczności. Chcemy również przybliżyć rolę i specyfikę pracy w Warsztacie Terapii Zajęciowej.
   Uczestnikami imprezy są niepełnosprawni przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej  i Szkół Specjalnych z Piekar Śląskich, Bytomia, Stroszka, Tarnowskich Gór, Katowic, Rudy Śląskiej, Pszczyny , którzy podczas koncertu galowego wykonają piosenki z zawodowoymi zespołami.
   Podobnie jak w zeszłych edycjach w Festiwalu wezmą udział najwieksze gwiazdy śląskiej sceny muzycznej(ok 12-15 zespołów). W tym roku mamy zamiar uatrakcyjnić festiwal organizując II sztafetę integracyjną, manifestujacą tolerancję dla niepełnosprawnosci. Chcemy też przeprowadzić loterię fantową , kiermasz, urządzić wesołe miasteczko i atrakcje dla dzieci. Całość zakończy się pokazem sztucznych ogni do hymnu festiwalu Bóg się mamo nie pomylił, którego jesteśmy autorami.
   Pragniemy, by nasza impreza stała się dużym wydarzeniem kulturalnym liczymy więc na pomoc   w nagłośnieniu i realizacji naszego przedsięwzięcia. Wiemy, że dzięki państwa pomocy nasza impreza ma szansę stać się jedną z największych imprez integracyjnych. Zależałoby nam na rozreklamowaniu naszej imprezy i powiadomeniu osób niepełnosprawnych, które przebywają w domu ( z braku możliwości jakiegokolwiek zajęcia), a chciałyby w Skrzydłach 2010 brać udział.
   Chcielibyśmy również aby Przeglad Piekarski był z nami w tych dniach. Mamy nadzieję, że dzięki Waszej pomocy uda nam się zorganizować wyjątkową imprezę, która na długo pozostanie w pamięci. Nie wstydzimy się do tego przyznać. Potrzebujemy sponsorów i wszelkiej pomocy w organizacji Skrzydeł.

Pozdrawiam
Tomasz Miś

www.festiwalskrzydla.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

PIEKARZANIE

wtorek, 06 kwietnia 2010 16:09


    Podobno „luki w historii spostrzega człowiek dopiero wtedy, gdy się wypełniają". Leksykon mieszkańców Piekar Śląskich, który przybliża życie i dokonania charyzmatycznych postaci związanych z naszym miastem z pewnością taką lukę wypełnia.
   "Piekarzan" przygotowała czwórka autorów Zbigniew Bogacki, Herbert Gawlik, Joanna Grajewska-Wróbel oraz Leon Wostal. Książka zawiera kilkaset biogramów ludzi, którzy urodzili się, mieszkali, pracowali i zasłużyli się dla naszego miasta.
    Jestem przekonany, że sami autorzy zasłużyli na to, żeby w podobnej publikacji znalazło się miejsce dla nich. Tylko dzięki ich pasji i zaangażowaniu ta publikacja miała szansę zaistnieć. I nie jest to żadnym zaskoczeniem, bo nie są to osoby przypadkowe - trójka autorów otrzymała już wyróżnienia "Piekarzanin Roku" za swoją działalność na terenie Piekar Śląskich. Po raz kolejny osoby te udowadniają, że kiedy się chce - można zrobić naprawdę wiele. 
   Książka jest w ostatniej fazie przygotowań do druku. Jeszcze ostatnie szlify, uzupełnienia, korekta i wkrótce będzie można ją kupić. Na rynku powinna ukazać się najpóźniej w maju.
   „Leksykon mieszkańców Piekar Śląskich" wypełnia lukę w historii Piekar Śląskich, a jednak sam nie jest od nich wolny. Będzie wymagał systematycznego uzupełniania, bo przecież każdego dnia wszyscy piszemy naszą historię.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

MŁODZI RECYTATORZY

czwartek, 25 marca 2010 8:54


   Za nami etap miejski Regionalnego Konkursu Recytatorskiego  szkół podstawowych i gimnazjów „Mały OKR 2010". Młodzież popisywała się swoimi umiejętnościami w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. A zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Przewodniczący Komisji: Jacek Kowalski-Krawczyk - instruktor teatralny Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach oraz członkowie: Beata Zawiślak i Bartosz Socha - aktorzy Teatru Laki i Aktora „Ateneum" w Katowicach.
   Zdobywcy lokat Grand Prix - Paweł Kożuch, Maja Kałdonek i Tomasz Gwóźdź reprezentować będą Piekary Śląskie w finale Regionalnego Konkursu Recytatorskiego szkół podstawowych i gimnazjów „Mały OKR 2010" w Regionalnym Ośrodku Kultury w Katowicach. Serdecznie gratuluję!
   Wyniki konkursu w najmłodszej kategorii wiekowej (klasy 0-III): I miejsce: Natalia Zychowicz z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1, II miejsce: Paweł Ernt z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 15 i III miejsce Natalia Stanik z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.   
   Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Kasprzyk  z Miejskiego Przedszkola nr 7 oraz Wiktoria Szydłowska z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 (za nowatorską formę przedstawienia utworu literackiego).
   W kolejnej kategorii wiekowej (klasy IV-VI) I miejsce zajęła Natalia Jędruś z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5, jury przyznało równorzędne II miejsca: Marcin Kuźbik z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Maria Wiszyńska z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9. III miejsce: Natalia Hołoś z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.
   Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Bula  z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 15, Wiktoria Kamińska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.
   Wśród gimnazjalistów I miejsce zajęła Aneta Kamińska z Miejskiego Gimnazjum nr 1, II miejsce: Sonia Miler z Miejskiego Gimnazjum nr 1. Jury przyznało równorzędne III miejsca: Weronika Springer z Miejskiego Gimnazjum nr 1  oraz Paulina Konik z Miejskiego Gimnazjum nr 4.
  
   Na zdjęciu poniżej zdobywcy Grand Prix - Paweł Kożuch z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1, Maja Kałdonek  z Młodzieżowego Dom Kultury nr 2  w Piekarach Śląskich oraz Tomasz Gwóźdź z Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich.

    


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

PRZYGODA Z MIKOŁAJKIEM

środa, 17 marca 2010 22:09

 

   Z okazji przypadającego w kwietniu Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci Biblioteka Miejska ogłosiła konkurs czytelniczy „Przygoda z Mikołajkiem". Temat to oczywiście książki autorstwa R. Goscinnego i J. Sempe - Mikołajek, Mikołajek i inne chłopaki, Wakacje Mikołajka, Mikołajek ma kłopoty. To już III Ogólnomiejski Konkurs Czytelniczy.
   "Przygoda z Mikołajkiem" to konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Będzie przebiegał w trzech etapach. Dwa pierwsze to pisemne testy wyboru. Etap trzeci - finał- będzie miał formę ustną. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe, dla wszystkich uczestników pamiątkowe dyplomy. Zgłoszenia do Konkursu będą przyjmowane do końca marca. Warto więc się pospieszyć!
    Biblioteka podejmuje różnorodne działania mające na celu rozbudzanie u najmłodszych potrzeby czytania i rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych. W różnoraki sposób, korzystając z różnych metod i form pracy. Najbardziej atrakcyjną i lubianą przez dzieci formą rozwijania kultury czytelniczej są konkursy czytelnicze. Propagują one czytanie, rozwijają zainteresowania czytelnicze. Dostarczają też rozrywki oraz dają możliwość rywalizacji wśród najmłodszych czytelników.

Więcej informacji na stronie internetowej biblioteki:

www.biblioteka.piekary.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ŚWIĘTO CHOPA!

wtorek, 09 marca 2010 19:16

 
   Szanowny Panie Redachtorze !

   Po wcorajszym Święcie Kobiyt (czyt. Pań) jezech połyn wzniosłych spomniyń z tego świyntuwanio. Wszystko byłoby dobrze, ale jak my ze Edkym T. wrocali nad ranym do swoich domow, tynże Edek T. przipomnioł se iz kajś cytoł projekt manifestu do władzy syjmowy coby ustawom wprowadziyli Święto Chopa. Jezderkusie! Łogarnoł mie strach podpolany mojom zbyt łozbuchanom wyobraźniom. Bo - wystowcie się roztomiły Panie Redachtorze- skońcy nom się rozkoszne świętuwanie we przemiły atmosferze Święta Kobiyt, nojlepszym relikcie niyrealnego socjalizmusu łostawionego chopom bez cerwono władza. Teroz za cyna jedny tulpy, abo szkodliwy bomboniyrki momy u tych Kobiyt (czyt.Pań) zwycajowo gwarantuwany ubaw, ze poczęstonkym, wiktym i casym uciechami niymaterialnymi, wtorych (miyndzy nami godając) natury z dobry kindersztuby niy byda tu erkleruwoł. Wszyjscy kapujom. Jak się spomna wcorajsze świyntuwanie, to ciepło mi się robi kole serca.
   Tyla dobrego za niywielki koszt. A co by się stało kejby ukwolyli Świynto Chopa? Jo Wom to łopisa. Musieli by te lebry (czyt.chopy) za swoj geld gościć przichodzące ze winszuwaniami kobiytki. Trza by kupić jakiś smacny, drogi a szkodliwy kust, jako to: torty, bonkawa, ślagzana, ołbst ze krajow popołedniowych, no i drożejące wyroby akcyzowe. Niy moga tu zapodać iz myśla ło alkoholu, bo jego kryptoreklama we mediumach jest prawnie zakozano. Choć na te łostatnie piyndzy niy szkoda, ale barzi smakujom jak wtoś -nom chopom sprzijający- je fonduje.
   Jesce jest rzec tako: tym boms trza by robić we własny chałpie kaj prawnie rządzi legalno ślubno i swobodne świętuwanie ze komratkami spod klopsztangi abo ze biora byłoby utrudnione abo nawet niymożliwe ze wielgom dlo nos -rodzaju męskigo -stratom. A tak we starym komonistycznym stylu momy dwa bomse, tyn we miejscu pomiyszkiwania tych zaprzijaźnionych kobiytek i drugi na wiecor we włosnym pomiyszkaniu. Fajny tyn zwycaj jest ze wszech miar godny podtrzimanio dlo kultywacji ludowo-męsko-kobiycych tradycji norodowych. Toz wielgym zagrożyniym jawi mi się niyłodpowiedni pomys jakichś niydorobionych chopow, coby bez władza syjmowo przeciś zmiana świyntuiwanio.
   Jak Wy Panie Redachtorze chołdujecie zdrowym męskym przizwycajyniom (a wierza iz tak jest!) i mocie ta władza mediumowo we swoi gazycie, to druknicie tyn mój gos rozpaczy. Jo zaś i moi pobratymcy ze zdrowymi relacjami obyczajowo-patriotycznymi zajmnymy się zbiyraniym podpisow pod apelym protestującym pomys Święta Chopa. Stanymy już latoś na Szarlejskym eku i bydymy lansuwać zdrowe keronki życio społeczno-towarzyskigo.
   Coby niy podpaś piykniejszy połowie ludzkości druknicie tyz moje dlo kobiytek Serdecne Pozdrowiynia.Kobiytki trzimejcie się naszego Święta Kobiyt !

Niy podpisuja się połnym mianym, bo się boja coby mi jakeś niyznane lobby pyska niy sprało.
Jorguś Rz.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

STATUETKI WRĘCZONE - Piekarzanie Roku 2009

sobota, 27 lutego 2010 14:47


    Statuetki Piekarzanina Roku 2009 - wręczone. Tym honorowym tytułem w tym roku mieszkańcy Piekar Śląskich, Czytelnicy Przeglądu Piekarskiego wyróżnili śp. Gintera Kupkę, siostrę Marię Goretti  oraz radną Gabrielę Kossakowską.
   Pamiętam ile było obaw i dyskusji, kiedy zaczynaliśmy konkurs i zostawiliśmy wolną rękę mieszkańcom. To Państwo mieliście decydować kto zostanie nominowany i kto wygra. Bez kapituły, bez komisji. Okazało się, że w ciągu trzech lat wśród nominowanych do nagrody nigdy nie było osób przypadkowych, a statuetki trafiały zawsze do osób naprawdę na to wyróżnienie zasługujących. 
   W trzeciej edycji konkursu mieszkańcy postawili na osoby pomagające biednym dzieciom. Siostra Goretti nieodmiennie jest kojarzona z ochronką   działającą przy piekarskiej Bazylice, a radna Kossakowska ze swoim  Balem Charytatwnym organizowanym od... szesnastu lat, na którym zbierane są pieniądze na wakacje dla dzieciaków. 
      Statuetkę przyznaną założycielowi Radia Piekary - Ginterowi Kupce odebrał jego syn, Jacek Kupka. Kwiaty i gratulacje w imieniu siostry Marii Goretti, która w czasie Wielkiej Gali była na pielgrzymce do Ziemii Świętej przyjęła związana z ochronką Katarzyna Mielnik. Gabriela Kossakowska swoją statuetkę odebrała osobiście. I nie było to jedyne wyróżnienie dla piekarzanki, która następnego dnia odebrała nagrodę Samorządowca Roku 2009. Serdecznie gratuluję. 
   W tym konkursie nie ma przegranych. Sama nominacja do tytułu jest wyróżnieniem, a w tym roku poza laureatami nominowani zostali: Janusz Dulik, Aleksandra Jarosz, Roman Kałdonek, Jerzy Lange, Andrzej Macioł, Marcin Michalik, Tomasz Miś, Krystyna Musik, Stanisław Mutz, Wiesław Umiński, Tomasz Wesołowski, Tadeusz Wieczorek. 
   Tradycyjnie Wielką Galę uświetnił występ artystyczny. Tym razem w bibliotece wystąpiła Aleksandra Poniszowska (sporanistka), Barbara Pakura (pianino), Irena Kalinowska-Grohs (skrzypce). Ponieważ obchodzimy właśnie rok Fryderyka Szopena - panie przygotowały właśnie taki repertuar. I był to taki nasz, piekarski wkład w te ogólnokrajowe obchody.
   Wielką Galę poprowadziła wraz ze mną Sława Umińska, a podziękowania za pomoc w organizacji należą się także Helenie Warczok, Piotrowi Harwigowi (poczęstunek) oraz Romanowi Harbuzowi (zdjęcia). Serdeczne podziękowania także dla sponsorów. Kwiaciarnia "Kwiaty u Beaty" od samego początku przygotowuje piękne bukiety dla laureatów, a restauracja Apogeum użyczyła nam niezbędnych naczyń. Jak co roku statuetki przygotowały piekarskie Warsztaty Terapii Zajęciowej - szczególne podziękowania dla pani Ewy Łysik.
   Kończąc relację - zachęcam od razu do zastanawiania się kto jeszcze zasługuje na wyróżnienie. Już wkrótce rozpoczniemy przyjmowanie nominacji do tytułu... Piekarzanin Roku 2010.

  


 I jeszcze relacja filmowa przygotowana przez Marcina Strzeleckiego - PAGFilm:


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

PHOTO INDUSTRIAL

piątek, 26 lutego 2010 20:41


   "Photo Industrial" to wystawa fotografa amatora, pasjonata, chorzowianina Kajetana Chytrego. Na zdjęciach zobaczyć można między innymi takie miejsca jak ruiny zakładów przemysłowych: Huta Kościuszko, Cementownia Grodziec i Szczakowa, Elektrownia Łagisza i Łaziska, Koksownia Jadwiga w Zabrzu i inne. Wszystko to uchwycone w kadrach podczas wielogodzinnych sesji fotograficznych.  
   Kajetan szczególnie pochyla się nad tymi obiektami, gdyż według niego stanowią istotny element krajobrazu przemysłowego naszego regionu a fotografia pozwoli zachować je w pamięci - jak sam podkreśla. Z fotografowania takich właśnie miejsc uczynił swoją specjalnością i z efektami tej pracy chciałby się podzielic właśnie z mieszkańcami Piekar.
   Zapraszam na wystawę, która odbędzie się już w niedzielę 28 lutego o godz. 19.00 w klubie muzycznym "Piekarnik" przy ul. Wyszyńskiego.

Łukasz Ściebiorowski

    Pozostając w podobnej tematyce - 2 marca, o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się wykład zatytułowany „Śląska industria",  połączony z prezentacją multimedialną, przedstawiającą zachowane i funkcjonujące dla turystyki obiekty związane z przemysłem, ich  historię, ciekawostki, atrakcyjność turystyczną.
   Wykład wygłosi Dariusz Walerjański, Kierownik Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań Dziedzictwa Przemysłowego dla Turystyki, członek Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

TEN YEARS AFTER

czwartek, 25 lutego 2010 21:36


   "Był zimny listopadowy poranek kiedy w 2008 roku wyruszałam na koncert legendarnej bluesrockowej grupy Ten Years After do jednego z klubów muzycznych w Pradze. Myśl, że kiedyś zawitają do mojego rodzinnego miasta pozostawała wtedy w sferze marzeń i to tych, których urzeczywistnienie nie wydawało się zbyt prawdopodobne. Marzenia się nie spełniają? Więc najwyraźniej przyśniło mi się, że w środę 24 lutego 2010 roku muzycy z Ten Years After zjechali do Piekar Śląskich i tego samego dnia wieczorem w Ośrodku Kultury Andaluzja dali najgenialniejszy koncert jaki odbył się na terenie miasta."
  
   Myślę, że ten fragment relacji autorstwa Katarzyny Kiczki najlepiej oddaje wrażenia tego wieczoru. Koncert był udany, chociaż mam wrażenie, że są jeszcze jakieś problemy z nagłośnieniem. Wokalista był zdecydowanie lepiej słyszalny... na zewnątrz budynku niż na sali. Bez względu na drobne mankamenty - fani byli uszczęśliwieni. Zwłaszcza, że artyści nie "gwiazdorzyli", mieli świetny kontakt z publicznością, której chętnie po koncercie rozdawali autografy.
   Koncert "Ten Years After" w Piekarach Śląskich wpisał się w trasę koncertową zespołu wśród takich miast jak Poznań czy Gdynia. Jak trafili do nas - do Piekar Śląskich? To już słodka tajemnica dyrektora Piotra Zalewskiego. Głównym organizatorem koncerty był jednak Andrzej Lukaszczyk i obchodzący trzecią rocznicę istnienia związek zawodowy NZZ Solidarność-Andaluzja.
   Pełną relację z koncertu (autorstwa Katarzyny Kiczki) znajdziecie Państwo w najbliższym numerze Przeglądu Piekarskiego. Zdjęcia - Łukasz Ściebiorowski.


I do razu polecam relację filmową przygotowaną przez Marcina Strzeleckiego z Piekarskiej Amatorskiej Grupy Filmowej PAGFilm. "Ten Years After" w Piekarach Śląskich:


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

PIEKARZANIN ROKU - Wielka Gala już dziś

czwartek, 25 lutego 2010 12:29


   Zapraszam serdecznie na wręczenie statuetek Piekarzanina Roku 2009 - dziś, godzina 18.00 Miejska Biblioteka Publiczna. Wstęp wolny!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (20) | dodaj komentarz

LOTNY PONIEDZIAŁEK

środa, 24 lutego 2010 22:19


   W tym roku święto latawca ma być absolutnie wyjątkowe. Dlatego piszę o tym już dziś, bo warto zarezerwować sobie czas. No i już można zacząć myśleć o samym latawcu. Impreza organizowana przez Stowarzyszenie Kuklok nieustannie nabiera większego rozmachu. I nic dziwnego bo pomysł i wykonanie są znakomite. 
    "Lotny Poniedziałek" czyli piknik latawcowy odbędzie się już po raz czwarty. Impreza polegać będzie na puszczaniu latawców, papierowych śmigieł i wszystkiego co choć odrobinę wznosi się nad ziemię. Wspaniała okazja dla całych rodzin do wspólnego świętowania na wolnym powietrzu w Lany Poniedziałek. Uczestnictwo w zabawie oczywiście jest bezpłatne, a organizatorzy zapraszają wszystkich, dorosłych i dzieci, bez względu na to, czy mają latawce, czy też chcą się bawić na rozmaite, inne sposoby... To idealny czas aby wyjść z domu i dać się ponieść kolorowej przyjemności.
   Oczywiście nie każdy potrafi zrobić latawiec. To nie problem. Kuklok zaprasza na warsztaty, które odbędą się 21 i 28 marca. TOo dobra okazja, żeby skonstruować swój latawiec. Zapisy pod nr tel: 0661-634-400. Mile widziane są także telefony od sponsorów, którzy chcieliby pomóc w organizacji imprezy.
   Poniżej filmowe zaproszenie na Kopiec Wyzwolenia, gdzie 5 kwietnia, w lany poniedziałek będziemy puszczać latawce. I oczywiście, na zachętę, relacja z minionych lotnych poniedziałków. POLECAM!


 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

PIEKARZANIN ROKU 2009

wtorek, 23 lutego 2010 9:02


   Nadszedł czas wręczenia statuetek śląskiej baby. Piekarzanin Roku 2009. Wyjątkowe statuetki wykonały jak zawsze Warsztaty Terapii Zajęciowej. Jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Do kogo trafią? Przypomnę tylko, że do tego tytułu zostali w tym roku nominowani zostali (w kolejności alfabetycznej): Janusz Dulik, Maria Goretti, Aleksandra Jarosz, Roman Kałdonek, Gabriela Kossakowska, Ginter Kupka, Jerzy Lange, Andrzej Macioł, Marcin Michalik, Tomasz Miś, Krystyna Musik, Stanisław Mutz, Wiesław Umiński, Tomasz Wesołowski, Tadeusz Wieczorek. Wszystko rozstrzygnie się za dwa dni. Wielka Gala Piekarzanina Roku 2009 - już w czwartek, o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wieczór uświetni występ Aleksandry Poniszowskiej, przygotowaliśmy także dla Państwa skromny poczęstunek i lampkę wina. Serdecznie zapraszam. Wstęp oczywiście - wolny.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

ANDALUZJA PO REMONCIE

poniedziałek, 15 lutego 2010 21:59


   Ośrodek Kultury Andaluzja wreszcie zyskał oblicze na miarę imprez artystycznych, które organizuje. Nowa sala koncertowa robi wrażenie. To już nie relikt minionej epoki, ale nowoczesny (oczywiście na miarę piekarskich możliwości obiekt).
"Anda" czeka jeszcze na wymianę okien, bo ciągnie po plecach widzów niemiłosiernie, ale to już w następnym etapie remontów.  Dotychczasowe i tak pochłonęły niemal milion złotych. Do tej pory wyremontowno dół budynku i wnętrze. Najważniejsza była jednak przebudowa serca Andaluzji - sali widowiskowej. Poprawiła się akustyka, powiększyła się scena, co prawda kosztem miejsca dla widowni, ale na pierwszy rzut oka tego nie widać.
   Dziś mieliśmy się okazję przekonać jak wygląda OK Andaluzja w nowej odsłonie. Na kameralnym koncercie dla gości zaproszonych przez dyrektora Piotra Zalewskiego (który był niezwykle dumny z nowego wyglądu ośrodka) wystąpił zespół Over Trio z repertuarem klasycznej muzyki rozrywkowej, konkretnie, z repertuarem Barbary Streisand i jej nieśmiertelnym hitem "Woman in Love". Z przyjemnością wybrałem się wraz z żoną na ten koncert. Zdjęcia udostępnił mi Piotr Wojszczyk.
   Przy okazji zapraszam na najbliższe koncerty: Już 18 lutego wystąpi rockowy "The Watch", a 24 lutego zagra prawdziwa legenda rocka - "Ten Years After".  Na marginesie dodam, że organizacja tego drugiego była możliwa dzięki współpracy OK Andaluzja ze... Stowarzyszeniem Andaluzja. I to najlepszy dowód na to, że czasami warto odłożyć na bok politykę.

  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

PIEKARZANIN ROKU 2009 - zaproszenie

sobota, 13 lutego 2010 15:32

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

KLUB LITERACKI

niedziela, 17 stycznia 2010 18:42


   Jeszcze w styczniu ma rozpocząć  działalność biblioteczny klub twórców literackich, którego nazwa zostanie ustalona na pierwszym spotkaniu. Celem działalności klubu będzie prezentacja i popularyzacja osób - amatorów z talentem pisarskim. Biblioteczny klub to także okazja do spotkań, rozmów, czytania i pisania wierszy, prozy. To spotkania osób z poetycką wrażliwością i możliwość niekonwencjonalnego obcowania z literaturą.
   Zamierzeniem jest by klub gromadził ludzi z zamiłowaniem do szeroko rozumianego pisania i tworzenia - poezji, prozy czy innych form literackich. Działalność bibliotecznego klubu twórców literackich umożliwi udział w ogólnopolskich konkursach literackich czy poetyckich. Łatwiej też będzie dokonać swojej autoprezentacji poprzez okresowe występy z własnym programem na wieczorkach poetyckich w bibliotece. Będzie możliwość zamieszczania utworów w kwartalniku „BiblioFan", a także zaprezentowania się w Radiu Piekary (osobiście nie widzę problemu z publikacją utworów lub ich fragmentów w Przeglądzie Piekarskim).
  Organizatorzy zapraszają piszących, by podzielili się swoją twórczością     Spotkania odbywać się będą jeden raz na kwartał w naszej siedzibie przy ulicy Kalwaryjskiej 62 d. Pierwsze spotkanie odbędzie się 28 stycznia o godzinie 18:00.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

KONCERT NOWOROCZNY

niedziela, 10 stycznia 2010 13:59


   Koncerty noworoczne w Hotelu Wiśniewskim stały się już swoistą tradycją. W tym roku wystąpił kwartet smyczkowy "VERBUM" w składzie: Jacek Siemek (skrzypce I), Marek Krótki (skrzypce II), Radosław Mikołajczyk (altówka), Adam Markwica (wiolonczela). Prowadzenie w doskonałym stylu zapewnił Jacek Woleński.
   Na potrzeby tego wieczoru dobrano specjalny repertuar. Była muzyka filmowa - "Noce i dnie", "Vabank" oraz tango filmu "Zapach kobiety". Był także "Skrzypek na dachu" i szarpana polka - utwór w całości zagrany bez smyczków. Taki muzyczny żart Straussa.Zdjęcia z tego wieczoru udostępnił Roman Harbuz.
   Koncert zbiegł się z urodzinami radnego Piotra Harwiga, który skończył 33 lata. Nie pozostaje nic innego jak złożyć życzenia. Wszystkiego najlepszego.  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

PIEKARZANIN ROKU 2009

niedziela, 20 grudnia 2009 20:21


   Przypominam, że wciąż trwa głosowanie na Piekarzanina Roku 2009. Państwo decydujecie kto otrzyma to wyjątkowe wyróżnienie. Aby oddać głos wystarczy wejść na stronę internetową Przeglądu Piekarskiego do czego zachęcam.
http://www.przeglad.info.pl/piekarzanin2009.php


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

O KULTURZE I TURYSTYCE

sobota, 19 grudnia 2009 15:59

   
    Na początku grudnia  ukazała się książka " Z dziejów oraz współczesności kultury fizycznej i turystyki w Piekarach Śląskich " wydana przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową w Piekarach Śląskich. Zawiera ona większość referatów wygłoszonych podczas sesji naukowej z okazji 100 rocznicy założenia oddziału Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Piekarach , która odbyła się 4 maja br. w sali konferencyjnej parafii Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Uzupełnieniem wspomnianych referatów są dwa opracowania, które nie zostały wówczas zaprezentowane. Jedno z nich poświęcone jest zapomnianym kartom piekarskiego futbolu autorstwa Adama Fryca i Jacka Skuty oraz zamykająca publikację historia podnoszenia ciężarów w Piekarach Śląskich (do roku 1999) opisana przez Łukasza Ściebiorowskiego
   Nad merytoryczną stroną projektu czuwali dr Rajmund Tomik i dr Adam Fryc. Wśród autorów artykułów znajdują się min. prof. dr. hab. Mirosław Ponczek i dr Rajmund Tomik (pracownicy naukowi katowickiej AWF) , mgr Wojciech Boryczka (animator turystyki kwalifikowanej) oraz kilku nauczycieli ZSZ ( w tym mgr Krystyna Michna-Wrodarczyk-wicedyrektor szkoły, publicysta "Głosu Radzionkowskiego" i miesięcznika parafialno-sanktuaryjnego "Z piekarskich wież" , przewodnik piekarski, dr Adam Fryc- historyk i jeden z pomysłodawców wydawnictwa) a także wspomniani Jacek Skuta i Łukasz Ściebiorowski (członkowie zarządu GKS Andaluzja).
    Książka dostępna jest w sekretariacie Zasadniczej Szkoły Zawodowej ul. Bytomska 207, tel.032  287-11-23. Koszt cegiełki za nabycie książki to 20zł, który ma być przeznaczony na Radę Rodziców ZSZ w Piekarach Śląskich.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

sobota, 17 marca 2018

Licznik odwiedzin:  3 261 452  

O mnie

Krzysztof Turzański

Piekarzanin. Politolog.
Twórca i wydawca
"Przeglądu Piekarskiego"
Społecznik.
Jeden z założycieli
Projektu UMWETU.
Piekarski Radny.

Związałem się z Piekarami Śląskimi, a owocem tego związku stał się wpierw Przegląd Piekarski, a następnie ten blog, na którym przyglądam się wszystkiemu co dzieje się w naszym mieście. Na ile to możliwe - nie tylko opisuję otaczającą mnie i moją rodzinę rzeczywistość, ale staram się także ją kształtować w ramach społecznego projektu UMWETU.

kontakt:
0509-234-972
e-mail: turzanski-pp@o2.pl

O moim bloogu

Ten blog to miejsce, w którym piszę o wszystkim co dzieje się w naszym miescie - Piekarach Śląskich. Od spraw najdrobniejszych, po "wielką politykę". A Państwo swobodnie komentujecie wszystkie wydarze...

więcej...

Ten blog to miejsce, w którym piszę o wszystkim co dzieje się w naszym miescie - Piekarach Śląskich. Od spraw najdrobniejszych, po "wielką politykę". A Państwo swobodnie komentujecie wszystkie wydarzenia i opinie. Blog był eksperymentem, a stał się jedyną w mieście platformą wymiany poglądów, uwag i argumentów w wszelkich interesujących Was sprawach. Wiele osób zaczyna dzień od sprawdzenia co nowego na blogu, a licznik odwiedzin co miesiąc wzrasta o ok. 20 000 odwiedzin. Dziękuję za zaufanie i zapraszam ponownie.

schowaj...

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 3261452
Wpisy
  • liczba: 3273
  • komentarze: 21482
Bloog istnieje od: 4102 dni

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031