Bloog Wirtualna Polska
Są 1 278 754 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

ŚLĄSK GÓRĄ!

niedziela, 04 listopada 2012 23:04

 

   Kilka słów o "Must be the music". Występ Oberschlesien budzi emocje, w komentarzach pojawiła się nawet ciekawa dyskusja o zespole i jego twórczości. Ciekawe, że gwara wpleciona w ostrą, ciężką muzykę budzi więcej emocji niż towarzyszące nam na co dzień śląskie szlagry. Do nich bardziej przywykliśmy? Tak naprawdę chciałem napisać o czymś innym. Bez względu na dalsze losy samego zespołu, udało się chłopakom zrobić coś ważnego. Pokazali Śląsk i gwarę na arenie ogólnopolskiej. I zyskali sympatię widzów. Dzięki nim, chociaż przez chwilę, o Śląsku jest głośno. Wydaje mi się też, że utworami, które wybrali (zwłaszcza utwór Richter) - pokazali coś więcej niż tylko "gwarę". I tu trzeba powiedzieć: "kawał dobrej roboty, Panowie". Przy okazji pokazali też Piekary Śląskie, które trudno zauważyć, bo z perspektywy Warszawy nawet Bytom i Zabrze to... "małe miasteczka".
   Na marginesie dodam, że tym razem Śląsk miał mocną reprezentację. W finale zaistniały nie tylko Piekary, ale także Bytom i Zabrze. Swojego reprezentanta we wcześniejszych edycjach miał także Radzionków. Jak to powiedziała Kora? Oberschlesien? Górny Śląsk? Śląsk górą!

 

   I już znamy wyniki: Najwięcej głosów i awans do dogrywki otrzymali Tomasz Kowalski i grupa Oberschlesien. Finaliści w dogrywce wykonali utwory z odcinków castingowych - odpowiednio "Modlitwę" Dżemu i "Jo chca" (śląski cover "Ich Will" Rammsteina).
Najwięcej głosów otrzymał Tomasz Kowalski, który w nagrodę zdobył 100 tys. zł i prawo do występu podczas Sylwestrowej Nocy Przebojów Polsatu. Telewizja na swoją imprezę sylwestrową postanowiła zaprosić również Ślązaków z Oberschlesien. Gratuluję serdecznie!

 


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

MODA NA OBERSCHLESIEN - głosujemy

niedziela, 04 listopada 2012 14:32

 

   Prawdziwą popularność może zapewnić tylko telewizja. Najlepszym dowodem na to jest zespół Oberschlesien. Kapela zaistniala naprawdę, kiedy cała Polska obejrzała jej rewelacyjny występ w polsatowskim programie "Must be the music". Dziś chłopaki wystąpią w finale, a reklamuje ich nie tylko OK Andaluzja, ale także Radio Piekary i strona urzędowa!
   Wcześniej kapela jakoś "ginęła w tłumie". Już w 2010 roku pisałem na blogu o "piekarskim produkcie eksportowym", ale pierwszego koncertu w naszym mieście doczekaliśmy się dopiero w końcówce 2012 roku...
   Mam nadzieję, że to dopiero początek i teraz naprawdę rynek muzyczny drgnie. Oberschlesien na to po prostu zasługuje. Czy dostanie prawdziwą szansę - to zależy także od nas. Dzisiaj (niedziela, 4 listopada) o godzinie 20.00 obecność przed telewizorami obowiazkowa. Głosujemy na naszych chłopaków z Piekar Śląskich.
   Sms-y 3,69 z Vat lub doładujcie konto numeru 799-160-985, z którego wszystkie środki zostaną przeznaczone na głosowanie. Oglądamy, głosujemy i trzymamy kciuki.

 

Oberschlesien na piekarskim blogu w 2010 roku

Strona zespołu Oberschlesien

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

NOWA FORMUŁA

sobota, 03 listopada 2012 12:07

 

   Muszę powiedzieć, że nie bardzo wiem co mam zrobić. Jesteśmy w trakcie przebudowywania strony internetowej, przenoszenia bloga na nowy system, ale formuła trochę się "rozjechała". Dlaczego? Powieść "Dyktator 7 wysp" zainspirowała autorów i otrzymuję coraz więcej odcinków (mailowo i w komentarzach do wpisów). Publikować tylko główny wątek, czy też wersje alternatywne i historie pisane przez innych autorów? W tej chwili na publikację czekają kolejne odcinki. Jest ich już... 6. Obawiam się, że fikcja literacja zdominuje bloga, który przecież miał zupełnie innych charakter. Z drugiej strony od czasu publikacji tekstów literata oglądalność bloga znacząco się podniosła!

   Ponieważ jesteśmy jeszcze na etapie wprowadzania poprawek, możemy zdecydować - czy "Dyktator 7 wysp" ma być publikowany na osobnej stronie, czy też tak jak do tej pory jako integralna część bloga (w formie jednej z dostępnych kategorii wpisów). Proszę o informację, jak będzie Państwu wygodniej.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

DIABLAK

sobota, 03 listopada 2012 9:07

 

   Wymyśliłem sobie aktywny, górski wypoczynek. Rafał Jankowski wybrał kierunek wędrówki. I tak, nie przejmując się pogodą, ruszyliśmy zdobyć Diablak, czyli Babią Górę (1725 m n.p.m.). I jeszcze przekonaliśmy kilka osób, że to będzie przyjemna wędrówka.
   Samochody zostawiliśmy na Przełęczy Krowiarki i niebieskim, spacerowym szlakiem poszliśmy w stronę Schroniska na Markowych Szczawinach. Bardzo sympatyczna i niewymagająca większego wysiłku trasa. Mimo złej prognozy pogody nie spadła nawet kropla deszczu, a nam zasadniczo było... za ciepło. Ponad 1,5 godzinny spacer rozgrzał nas przed zdobywaniem szczytu. Ale wcześniej chwila odpoczynku, żurek i grzane wino w schronisku.
   W tym miejscu kończy się spacer. Żółtym szlakiem ruszamy na Akademicką Perć (nawiasem mówiąc szlak jest zamykany zimą), gdzie zaczynają się schody. I to dosłownie. Po kilku minutach jesteśmy zlani potem i trzeba się rozbierać. Za to z każdą chwilą widoki coraz piękniejsze.
   Następny etap to skalna półka, "przepaść" i łańcuchy. Trasa przyjemna, ale zaśnieżona i oblodzona - dość śliska. No i przenikliwy wiatr. Zrobiło się zimno. Wreszcie najtrudniejszy odcinek, czyli Czarny Dziób - 8 metrowa, pionowa ściana. Po jej pokonaniu skalne schody i już szczyt. Tu halny czy Orawiak (nie wiem, który ale wiało podobno 100 km/h) niemal spychał nas ze szlaku. O ugotowaniu wody nie można było marzyć. Ledwo udało się stopić śnieg...
Ze szczytu, grzbietem Babiej Góry, ruszamy w powrotną drogę czerwonym szlakiem. Z tego miejsca widoki są piękne, ale nie tym razem. Idziemy w chmurach. Niewiele widać, jest ślisko i cały czas wieje. Odetchnęliśmy z ulgą chowając się kosodrzewinie. A widoczki mogliśmy podziwiać dopiero z położonych niżej punktów widokowych.
   Dwugodzinna wędrówka w dół również była męcząca, głównie przez oblodzoną ścieżkę. Na Przełęcz Krowiarki dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. Wędrówka zajęła nam cały dzień.
   W przeciwieństwie do wiosennych, letnich i jesiennych wędrówek, kiedy na Babiej Górze spotkać można setki turystów - podczas naszej wyprawy na szlaku, ani na szczycie nie spotkaliśmy nikogo. W schronisku było zledwie kilka osób, z których żadna nie zdecydowała się na pójście na szczyt żółtym szlakiem.
   Podsumowując, chociaż stopy obtarły mi nowe buty - warto było się wybrać. Zwłaszcza, że kiedy zdobywaliśmy szczyt - w Piekarach padał deszcz..

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

SMUTNY DZIEŃ

czwartek, 01 listopada 2012 22:33

 

Na cmentarz najlepiej wybrać się wieczorem. Jest ciepło i aromatycznie. Jeden dzień w roku to miejsce jest jakby nam bliższe, przyjaźniejsze.
Co roku odkrywam to święto na nowo. Im jestem starszy tym większego znaczenia nabiera. Tym więcej ludzi, którzy odeszli do odwiedzenia. Przeżywam ten dzień na smutno, wspominając bliskich, których najzwyczajniej w świecie mi brakuje. Ich obecność w moim życiu była tak naturalna, że ich brak odczuwam wręcz boleśnie. I wcale nie łatwo jest o tym mówić. Jeszcze trudniej tłumaczyć.
- Tu śpi mój dziadek? - zapytał mnie Krzyś.
- Twój dziadek, a mój tata. Niestety, nigdy go nie poznałeś.
- Dlaczego tak szybko poszedł do Aniołków?
Takie rozmowy powodują, że wszystko jest jeszcze trudniejsze. Jak wytłumaczyć w kilku słowach kim był ktoś, z kim przeżyło się niemal całe życie? Jak w trzech linijkach zapalając znicz powiedzieć to co najważniejsze.
Odwiedziliśmy dziadków/pradziadków, tatę/dziadka, zapaliliśmy znicze, wybraliśmy najpiękniejsze kwiaty. Zastukaliśmy w pomnik.
- Halo, dziadku... halo... Dlaczego się nie budzi?
Są pytania, na które strasznie trudno udzielić odpowiedzi. W takich chwilach to święto nabiera po raz kolejny innego charakteru. Jest wiele wspomnień, pięknych chwil, o których warto pamiętać. O których można opowiadać. W pogodni za codziennością zwykle o tym zapominamy. Obiecałem sobie, że będę opowiadał, nawet jeśli przez resztę życia wszystkiego nie opowiem, to może kilka historii zapadnie mu w pamięci. Ja kilka takich pamiętam, które usłyszałem od taty nad grobami nieznanych mi przecież ludzi.
Dla mnie ten dzień to chwila zatrzymania się i refleksji. Tęsknoty za beztroskim dzieciństwem i wigilią u babci, na której spotykała się cała rodzina. 1 listopada zwykle płaczę. Są takie dni, kiedy nie trzeba się tego wstydzić.

Jest jeszcze jeden grób, którego  nie odwiedziłem. Mały, zapomniany, niemal całkiem zarośnięty. Na tabliczce niczego nie można już przeczytać. Zapalę na nim jedną świeczkę. Nikt inny tego raczej nie zrobi... Tutaj też najbardziej płaczę. Za najlepszym przyjacielem jakiego miałem. Za kimś, z kim przeżyłem całe dzieciństwo. Wszystkie dobre i złe chwile przeżywaliśmy razem. Aż do końca, przez całe dwadzieścia lat. Minęło już dobrych kilka lat, a ja wciąż niewyobrażalnie tęsknię. 

1 listopada. Każdy musi przeżyć ten dzień na swój sposób. Bezrefleksyjne bieganie od grobu do grobu jest bezsensowne. Nie groby przecież odwiedzamy, ale miejsca pamięci konkretnych ludzi. Osobiście uważam, że warto na chwilę zwolnić, zanurzyć się w przeszłości i wspomnieniach.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

URAZÓWKA I SZPITAL W USTRONIU - będzie połączenie?

środa, 31 października 2012 8:01

 

   Marszałek chce połączyć piekarską Urazówkę i szpital w Ustroniu. I już się zaczęły protesty pracowników. Chociaż dyrektor Bogdan Koczy zapewnia, że szpital w Ustroniu rozwinie, to niemal 100 km stąd nikt nie chce podłączenia do naszej renomowanej placówki. Zdaniem protestujących, ich szpita stanie się zapleczem dla piekarskiej urazówki i stracą na tym pacjenci. Poza tym jaki sens ma łączenie szpitali oddzielonych od siebie o 100 km. Kto zapłaci za transport pacjentów?

   Skąd w ogóle taki pomysł? Jak niewiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Urazówka jak podaje Gazeta Wyborcza już drugi rok z rzędu przynosi straty. Marszałek Adam Matusiewicz powiedział w rozmowie z "Gazetą", że jeszcze raz rozważy, czy pomysł jest dobry.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

POLECAM KONKURENCJĘ!

poniedziałek, 29 października 2012 13:50

 

   Serdecznie Państwu polecam wydania konkurencyjnych wobec Przeglądu Piekarskiego miejskich gazet. Zarówno "Twoje Piekary", jak również "Głos Piekarski" poruszają temat Rodzinnego Radia Piekary, a raczej przemilczają ten problem. Bo co może napisać gazeta wydawana przez Teresę Szaflik o niej samej, jej synu i mężu...  Jeśli problem kompromituje prezydenta miasta, to co może zrobić miejska gazeta? Ile w zamieszczonych tekstach jest prawdy, faktów i analizy przedstawionych przeze mnie problemów każdy z Czytelników może ocenić sam. Wyraźnie widać, że miejskie media realizują konkretny, z góry wytyczony cel. Podobnie zresztą wygladało to dwa lata temu w kampanii wyborczej. Oczernić rywala. Problem nepotyzmu, łamania prawa, nieuczciwego korzystania ze służbowego samochodu i niekomptencji w MDK zamieść pod dywan. Dlaczego przedstawionych materiałów nie komentuje żaden niezależny autorytet? Bo fakty są dla przedstawicieli władzy kompromitujące.

  Podział mediów w naszym mieście jest klarowny: wydawane z miejskiej kasy propagandowe biuletyny miejskie oraz niezależne gazety: Dziennik Zachodni i Przegląd Piekarski. To Państwo musicie wybrać, która wersja wydarzeń jest prawdziwa i bardziej wiarygodna. Mnie cieszy jedno, że macie wybór i różne źródła informacji. Proszę sobie przez chwilę wyobrazić, że trzeba by się opierać tylko na tym co piszą na zlecenie dziennikarze, a raczej PR-owcy opłacani z miejskiej kasy...


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

GŁOSUJEMY NA OBERSCHLESIEN

sobota, 27 października 2012 21:09

 

   Jeśli podoba Ci się muzyka zespołu Oberschlesien to jutro, w niedzielę 28 października o godzinie 20.00 zespół po raz kolejny wystąpi można zobaczyć w programie "Must be the music" w TV Polsat. To już półfinał zabawy. Chłopaki proszą o wsparcie i wasze głosy. SMS-y kosztują 3,69 zł. Pomożecie? A jak, pomożemy...

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

CZAS NA OPONY ZIMOWE

piątek, 26 października 2012 7:04

 

   Najwyższy czas pomyśleć o zmianie opon letnich na zimowe. Temperatura spada, a w weekend szykują się opady deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu. I jak zawsze po pierwszych opadach zaczną się kosmiczne kolejki. W niektórych miastach podobno już są niemałe, bo kierowcy nie chcą dać się zaskoczyć.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

KONTROLA W MDK

środa, 24 października 2012 12:11

 

   Na marginesie tematyki związanej z piekarskim MDK, we wrześniu została przeprowadzona kontrola w zakresie zagadnień organizacyjnych, kadrowo-płacowych, finansowo-księgowych oraz realizacji zamówień publicznych. Lektura wystąpienia pokontrolnego jest ciekawa i szczerze Państwu polecam.

 

kontrolamdk


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (15) | dodaj komentarz

100 + 1 - czyli zupełnie nowy Przegląd Piekarski

poniedziałek, 22 października 2012 15:36

 

   Stery Przeglądu Piekarskiego przejął nowy redaktor naczelny, którym został Kamil Łysik. Zupełnie nowa makieta, większa, bardziej czytelna czcionka - tematy problemowe, komentarze, opinie i wszystko, co może zainteresować mieszkańców Piekar Śląskich.

   W nowej odsłonie 101 numer PP ukazał się pod koniec zeszłego tygodnia i zebrał pozytywne komentarze, co mnie cieszy. Jeszcze kilka rzeczy będziemy poprawiać, żeby gazeta spełniała Wasze oczekiwania.

   Papierowe wydanie powinno dotrzeć  do Czytelników w najbliższych dniach (albo już dotarło). Konkurencja nie śpi i już przygotowuje "ripostę". Życzę miłej lektury PP, Twoich Piekar i Głosu, bo wszystkie te gazety w niemal jednym czasie ukażą się na rynku. Na brak informacji nie będziecie więc Pańswo mogli narzekać. Każdy może przeczytać i wyrobić sobie własną opinię na poruszane tematy.

 

www.przegladpiekarski.pl

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

PROZA ŻYCIA

niedziela, 21 października 2012 15:53

   Na blogu i w Przeglądzie publikujemy różnego rodzaju opowiadania. Dziś tekst "proza życia" nadesłany do mnie przez "literata". Opowiadanie fikcyjne, ewentualne podobieństwo do osób i zdarzeń faktycznych jest przypadkowe. Tym niemniej polecam!

 

***


  Szefowa wstała dzisiaj w złym nastroju. Wpadła do pracy z samego rana (znaczy się koło dziesiątej) i zanim jeszcze dotarła do gabinetu, rozstawiła ludzi po kątach. Jak się ludzi nie pilnuje to towarzystwo się rozłazi, plotkuje i co gorsza... konspiruje zamiast pracować. Tak nie może być. Podobno pańskie oko konia tuczy, ale szefowa wie swoje. Bat nad głową jest jeszcze lepszy.

   Około 10.30 szefowa znużona trudami pracy sięgnęła po gazetę. A świeżej prasy nie było. Trzasnęła ręką w biurko wzywając sekretarkę.

   - Gazety gdzie? Jak to nie ma? Czy już nikt w tej pracy nie wie co do niego należy? Proszę zadzwonić do mojego męża, niech natychmiast przywiezie gazety i od razu zjemy drugie śniadanko. Tylko niech kupi bułeczki na rogu, bo tam są najlepsze. A syn jest? Jest. To dobrze. Niech od pana Stasia weźmie kluczyki, dokumenty i skoczy do domu po ojca. Szybciej będzie. Nie możemy marnować czasu, w końcu w pracy jesteśmy.

   Kiedy tylko za szefową zamknęły się drzwi sekretarka rzuciła się do telefonu. Matylda wzięła służbowe auto i pojechała z dokumentami do klienta. Będzie opóźnienie i szefowa się wścieknie. Jej zdaniem, jak pracownicy już muszą coś załatwić, to przecież mogą jechać prywatnym autem. Albo komunikacją publiczną. Auto ma być do dyspozycji szefowej. Prawa jazdy co prawda nie ma, ale odkąd zatrudniła syna to chłopak może ją wozić.

   Jeden sygnał... drugi... trzeci...

- Odbierz, odbierz - sekretarka zaczęła wpadać w panikę - odbierz wreszcie!
Matylda odebrała dopiero po siódmym dzwonku.

- Wracaj - wyszeptała nerwowo sekretarka ucinając dyskusję - natychmiast! Szefowa potrzebuje auto.

   Odłożyła słuchawkę i od razu nerwowo zerknęła na zegarek. Teraz liczą się już minuty. Zanim wróciła Matylda minęło ich piętnaście i przyjazd męża przeciągnął się w czasie. Na szczęście szefowa oddała się lekturze swojego ulubionego bloga, a autor potrafił wciągnąć niewiarygodnymi historiami, które opisuje każdego dnia. Szefowa nie przyznaje się do tego zamiłowania, ale informację o tym, że czyta namiętnie przyniósł kiedyś firmowy informatyk...

   Wszyscy odetchnęli z ulgą dopiero wtedy, gdy za drzwiami gabinetu szefowej zniknął mąż, a po biurze rozszedł się zapach świeżego pieczywa. I właśnie wtedy, kiedy sytuacja zdawała się być pod kontrolą zadzwonił telefon.

   Nie ten co zawsze, stojący na biurku na wyciągnięcie ręki, ale ten drugi. Czerwony. Spanikowana sekretarka wpadła do gabinetu szefowej przerywając rodzinną sielankę. Zanim szefowa przełknęła ostatni kęs, a mąż odstawił filiżankę kawy sekretarka krzyknęła przeraźliwie.

- Dzwoni. On dzwoni. Szef wszystkich szefów!

   Filiżanka zachwiała się w drodze do talerzyka uderzając o kant stołu. Kawa rozlała się (nie, nie na dokumenty) na najnowsze wydanie "Gazety poglądowej". Szefowa zbladła.
- Nie ma mnie. Jestem chora - syknęła i od razu zaczęła pakować rzeczy - zbieramy się do domu.

   W tym czasie sekretarka odebrała czerwony telefon. Cichutko jak myszka wysłuchała kilku słów i odłożyła słuchawkę.

- Szef chce Panią widzieć. W poniedziałek. Z samego rana. O ósmej.
Zanim szefowa zdążyła się odezwać, sekretarka dodała.
- I nic go nie interesuje. Powiedział, że L4 możemy sobie... No, w każdym razie... Poniedziałek o ósmej rano. W jego gabinecie.

   W firmie zapadła cisza. Bo chociaż gabinet szefowej jest spory, to wszyscy wiedzą, że gabinet szefa wszystkich szefów jest jeszcze większy. A furia szefowej przy jego gniewie jest jak lekki, wiosenny wiaterek wobec tornada. A szef ma powody do gniewu.

   Stabilna sytuacja w firmie została naruszona. Przez zwykłą głupotę, bajzel w papierach i nieprzestrzeganie zasad. Szef łaskawie przymykał na to oko, ale teraz przyszłość spółki została zagrożona. Wystarczyło przynajmniej zachowywać pozory przyzwoitości. Papiery przygotować jak należy, żeby się urzędasy nie miały czego czepiać. A teraz? Kontrole, urzędy i opinia publiczna mogą zatruć im życie. Szef jest zły...

 

literat


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

RELACJA PIEKARSKIEGO WOPRU

niedziela, 21 października 2012 15:44

 

   „Bezpiecznie w zimie” to temat tegorocznych pogadanek przeprowadzanych wśród piekarskich dzieci i młodzieży przez Oddział Powiatowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Piekarach Śląskich. Po raz kolejny piekarscy ratownicy wizytują szkoły podstawowe oraz gimnazja, gdzie z pomocą prezentacji multimedialnych i sprzętu ratowniczego instruują jak bezpiecznie korzystać z uroków zimy jednocześnie unikając zamarzniętych akwenów wodnych.
Przypominają także podstawowe z zasady udzielania I Pomocy wykorzystując do tego szkoleniowego manekina. Całe to przedsięwzięcie jest wynikiem realizowania otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Prezydenta Miasta,  Stanisława Korfantego, w dziedzinie ratownictwa i ochrony ludności, we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich.
   - To co najbardziej cieszy to, że uczniowie bardzo chętnie biorą udział w tego typu pogadankach i ćwiczeniach, zwłaszcza z I pomocy – mówi Wojciech Krawczyk, Starszy Ratownik, v-ce Prezes Piekarskiego WOPR. Chętnie słuchają tego co mamy do powiedzenia, zgłaszają się z pytaniami iopowiadają o własnych doświadczeniach. Nie zauważyłem, aby się nudzili – dodaje z uśmiechem.
   - Szkolne pogadanki to część naszego programu na ten rok – jak mówi Prezes Piekarskiego WOPR, Eugeniusz Stassek, Ratownik WOPR. Oprócz tego aktywnie patrolowaliśmy nasze zbiorniki wodne zarówno ze strony brzegu jak i wody wykorzystując łódź z silnikiem. Zorganizowaliśmy także dwa turnusy wyjazdowej nauki pływania w Kaletach-Zielonej. Jeżeli chodzi o wakacje w naszym mieście to w tym roku było naprawdę bezpiecznie – podsumowuje.

 

      

    


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

GWIAZDA AGORY

niedziela, 21 października 2012 9:40

 

   Dziś ostatnia szansa dla dziewczyn w wieku od 16 do 28 lat na zostanie gwiazdą kampanii reklamowej bytomskiej Agory. Casting na poziomie -1 zaczyna się o 12.00 i potrwa do godziny 17.00. Konkursy Miss Piekar Śląskich udowodniły, że pięknych, odważnych i uśmiechniętych dziewczyn w naszym mieście nie brakuje...


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

BIEG JP II

sobota, 20 października 2012 22:16

 

   I proszę. Jak się nie eksperymentuje to zainteresowanie biegiem jest większe. Gdyby jeszcze do tego dorzuć profesjonalne plakaty i reklamę to może liczba uczestników przekroczyłaby setkę. Myślę, że po tegorocznej edycji organizatorzy mają się nad czym zastanawiać. Żałuję, że nie pobiegłem, ale postanowiłem wykorzystać ostatnie dni pięknej pogody i zwiedzić z synem zamek w Ogrodzieńcu. A poza tym, w tym roku forma jakby nieco słabsza niż ostatnio. Czas wziąć się za siebie.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

O PROCESACH SĄDOWYCH

piątek, 19 października 2012 11:56

 

   Na stronie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich polecam wywiad Michałem Smolorzem, który przegrał proces o naruszenie dóbr osobistych, a o prawo do wolności słowa i słusznej krytyki walczył aż do Strasburga.  Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że polski sąd nie miał racji i po siedmiu latach autor krytycznego tekstu ma prawo do satysfakcji. Hm... Jak się okazuje warto walczyć do końca.

 

http://www.www.sdp.pl/rozmowa-dnia-michal-smolorz


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

SZUKAJĄ GWIAZDY

czwartek, 18 października 2012 1:12

 

   Wiele dziewczyn pyta mnie o wybory Miss Piekar Śląskich. W tym roku impreza się nie odbyła, ale mam nadzieję, że jeszcze wrócimy do tradycji, którą przerwał kryzys w branży reklamowej  i brak sponsorów.

   Mój wpis sprowokowały inne "wybory". Bytomska Agora szuka gwiazdy do kampanii na rok 2013. Na casting, który odbędzie się w w sobotę i niedzielę w godz. 12.00-17.00 na poziomie -1 Agory, zaproszone są wszystkie uśmiechnięte i pene siebie dziewczyny w wieku od 16 do 28 lat.

   Czy warto spróbować? To już musicie ocenić same. Zwyciężczyni otrzyma "dodatkowo" (cokolwiek to znaczy) 3 tys. złotych na zakupy w Agorze.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

RADZIONKÓW WYREMONTUJE PIEKARSKĄ ULICĘ?

niedziela, 14 października 2012 21:40

 

   Burmistrz Radzionkowa zapowiada, że jest gotów wyremontować piekarską ulicę Pod Lipami. Ponieważ droga należy do Piekar Śląskich konieczna byłaby jednak korekta granic miasta i przekazanie jej do Radzionkowa. Do tej pory prezydent Stanisław Korfanty oczekiwał od sąsiedniego miasta finansowania remontu w wysokości 75% wartości inwestycji, a to dla naszych sąsiadów było zbyt wiele, jak na inwestycję na nie swoim gruncie. Jakie ostatecznie zapadną decyzje w sprawie drogi - jeszcze nie wiadomo, ale wielu mieszkańców domaga się jej remontu już od dłuższego czasu.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

WYBIERZ ŻYCIE - bezpłatna mammografia

poniedziałek, 08 października 2012 20:29

 

   Zachęcam mieszkanki Piekar Śląskich i okolic do skorzystania z możliwości wykonania badania mammograficznego w mammobusie Centrum Onkologii z Gliwic, który w dniach 9-11 października br. będzie czekał na Panie przy NZOZie "MOJA PORADNIA" w Piekarach Śląskich.  

   Przedmiotowa akcja zorganizowana jest przede wszystkim z myślą o Paniach w wieku od 50 do 69 lat (tj. roczniki 1943-1962), które nie miały jeszcze nigdy wykonywanego takiego badania oraz dla tych, które poprzednią mammografię finansowaną przez NFZ, wykonały ponad 2 lata temu.

   Termin nie jest przypadkowy, gdyż szczególnie w październiku-Miesiącu Świadomości Raka Piersi chcemy uświadamiać i podkreślać jak ważna jest dla zdrowia profilaktyka i regularne wykonywanie badań skryningowych.

   Mam nadzieję, że dzięki informacji na blogu wiele kobiet dowie się o naszym przedsięwzięciu, skorzysta z cyfrowej darmowej mammografii w miejscu swojego zamieszkania i upewni się, że są zdrowe.
   Aby wykonać CYFROWĄ darmową mammografię w mammobusie IO Gliwice nie trzeba się wcześniej rejestrować. Wystarczy: przyjść do mammobusu ustawionego przy MOJEJ PORADNI-wybór dnia i godziny jest dowolny - nie trzeba się wcześniej umawiać na badanie! Trzeba podać PESEL, przekazać do wglądu zdjęcia lub płytę z wynikiem z poprzedniej mammografii, wypełnić ankietę, wykonać badanie (które trwa zaledwie kilka minut), a po 3 tygodniach odebrać wynik (wraz z ewewntualnie dostarczonymi wcześniej zdjęciami/płytą z poprzednich badań) i upewnić się, że wszystko jest w normie.

   Jednocześnie pragnę przypomnieć, że każdej ubezpieczonej Polce w wieku od 50 do 69 lat, raz na 2 lata przysługuje bezpłatna mammografia finansowana przez NFZ, dlatego tym bardziej warto z naszej darmowej i CYFROWEJ mammografii skorzystać!

 

Agata Dudzik


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

PORTAL MIESZKAŃCÓW - www.zgm.piekary.pl

niedziela, 07 października 2012 23:54

 

   Można już korzystać z Portalu Mieszkańców – serwisu internetowego, w którym przejrzymy m.in. bieżące opłaty czynszowe, wartości ostatnich odczytów wodomierzy i ciepłomierzy, a także historię naliczeń i płatności. Wszystko bez wychodzenia z domu. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wychodzi w XXI wiek. Czy to wystarczy, żeby zmniejszyć ilość skarg mieszkańców na sposób rozliczania?

   Dzięki Portalowi Mieszkańców, lokatorzy będą mieli dostęp do najważniejszych danych, dotyczących użytkowanego lokalu. Przede wszystkim Portal Mieszkańców zapewnia stały dostęp do informacji o saldzie kartoteki finansowej mieszkania, kontrolę wysokości bieżących rozliczeń oraz kontrolę nad dokonywanymi  płatnościami. Serwis umożliwia weryfikację wprowadzonych odczytów urządzeń pomiarowych (takich jak wodomierze czy ciepłomierze) przez wykaz wartości ostatnich odczytów. Można zobaczyć aktualne ceny mediów i opłaty czynszowe. Jest także możliwość prezentacji wyciągu z konta wraz z historią naliczeń i płatnośc.  Korzystanie jest niezwykle proste i intuicyjne. Jedynym wymogiem dla użytkowników jest zarejestrowanie się w portalu oraz możliwość korzystania z komputera z dostępem do Internetu. Do Portalu Mieszkańców można zalogować się bezpośrednio ze strony internetowej ZGM (www.zgm.piekary.pl).

   Aby uzyskać dostęp należy wypełnić krótki wniosek o nadanie nazwy użytkownika (loginu) oraz hasła, który dostępny jest w zakładce Portal Mieszkańców na stronie internetowej ZGM oraz w Biurach Obsługi Mieszkańców poszczególnych administracji. Jedynymi danymi, które trzeba podać jest imię i nazwisko właściciela oraz dokładny adres zajmowanego lokalu. Wypełniony wniosek należy zaopatrzyć własnoręcznym podpisem i złożyć w Sekretariacie ZGM lub Biurach Obsługi Mieszkańców. W odpowiedzi lokatorzy otrzymają do rąk własnych kopertę, zawierającą szczegółową instrukcję postępowania oraz dane do logowania w Portalu.

   Koszt realizacji projektu wyniósł niemal 700 tys. złotych. Niemal 600 tys. wyniosło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

BRUDNA WODA

czwartek, 04 października 2012 22:31

 

   MPWiK Sp. z o. o. w Piekarach Śląskich informuje mieszkańców miasta, że w dniu 03.10.2012 r. nastąpiło zabrudzenie wody w sieci miejskiej przez dostawcę GPW Katowice. Tutejsze przedsiębiorstwo przystąpiło do płukania sieci na terenie miasta oraz zapewni dowóz wody beczkowozami. O sytuacji na temat zabrudzonej wody będziemy na bieżąco informować. Za utrudnienia niewynikające z przyczyn MPWiK przepraszamy.
 

Zarząd MPWiK

 

   Powyżej komunikat ze strony MPWiK. Zgodnie z zapowiedzią zwróciłem się do spółki o informacje dotyczące problemów z wodą oraz poprosiłem o informowanie mnie na bieżąco, a przynajmniej przekazywanie tych samych informacji, które trafiają do radia. Na razie bez odpowiedzi, ale zobaczymy w przyszłości. Żeby uczynić zadość oczekiwaniom mieszkańców złożę także interpelację w sprawie sposobów informowania.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

IDĄ ZMIANY

środa, 03 października 2012 19:07

 

   Podobnie jak sto numerów PP zobowiązuje do zmiany (stąd nowa makieta), tak milion odwiedzin na blogu w pewnym stopniu także wymusza zmiany. W ciągu najbliższych dwóch tygodni ukaże się nowy numer PP i poznamy nową odsłonę tego bloga. Mam nadzieję, że ciekawszą, bardziej czytelną i po prostu lepszą. Na marginesie dodam, że nową odsłonę będzie miał również internetowy PP. Jednym słowem: zmiany, zmiany, zmiany.


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (16) | dodaj komentarz

PODCIĘTE SKRZYDŁA...

niedziela, 30 września 2012 21:49

 

   Gdzieś w komentarzach pojawił się temat "Skrzydeł", czyli Festiwalu Integracyjnego. Była to już piąta edycja imprezy, która choć mogła stać się wizytówką naszego miasta, została zmarginalizowana. Kiedyś przyciągała tłumy na stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, dziś jest tłamszona przez ściany domów kultury. Śląscy artyści i forma występów przyciągała na stadion publiczność, mieszkańców Piekar Śląskich. W sali mieści się tylko wąskie grono osób. "Skrzydła" nie potrzebują reklamy, bo biletów nie ma na długo przed festiwalem. Szkoda. Pomysł był (i wciąż jest) wart o wiele więcej. Impreza ma dużo głębszy sens i jest czymś więcej niż zwyczajnym festiwalem, przeglądem piosenki. Cieszę się, że  kolejna odsłona "Skrzydeł" się udała. A jednocześnie przykro mi, że festiwal nie może rozwinąć skrzydeł... Warto było docierać z tą imprezą do maksymalnie szerokiego grona odbiorców. I dostarczać wyjątkowych wzruszeń. Jeśli ktoś nie słuchał hymnu "Bóg się mamo nie pomylił" - polecam. To nie wymaga innego komentarza.

 

hymn.mp3

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

IRENA STASZEK

niedziela, 30 września 2012 21:38

 

   Irena Staszek zmarła dwa tygodnie temu, a ja dowiedziałem się o tym niedawno. Nie byliśmy przyjaciółmi, nie byliśmy znajomymi. Współpracowaliśmy jedynie służbowo. A jednak mieliśmy wiele okazji żeby zwyczajnie porozmawiać i wymienić poglądy. I muszę powiedzieć, ze nie znam drugiej takiej osoby. Była kimś, do kogo naprawdę pasowało słowo "społecznik". Była niezwykle wyważona, tolerancyjna dla poglądów innych osób i prawdopodobnie w całym swoim życiu nikogo nie uraziła nieopatrznie wypowiedzianym słowem.
   W 2010 roku proponowałem Irenie Staszek kandydowanie do Rady Miasta. Nie chciała, bo wcześniej kandydowała z innej listy i zmiana "opcji" wydawała jej się niewłaściwa. Tak bardzo była lojalna.
   Kiedy dyrektor Horst Macalla powiedział mi, że żegnał Irenę Staszek byłem przekonany, że odeszła jedynie na emeryturę. Żałuję, że tak wyjątkowi ludzie odchodzą tak wcześnie. Wyrazy współczucia dla rodziny.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

POMNIK ŚLĄSKIEGO WERNYHORY

czwartek, 27 września 2012 9:58

 

"O, moi kochani, czym byłbym ja, człowiek
ułomny i ślepy, który promyka Boskiej
jasności nie widzę, gdyby mnie religia nie
krzepiła. Bez religii byłbym ja martwym
głazem. Religia mnie tylko w ułomności mej
podtrzymuje."

                                   Wawrzyniec Hajda


   Wawrzyniec Hajda, wielki mieszkaniec Piekar, który pracował i tworzył dla Piekar, Śląska i Polski. Pochodził z biednej rodziny. Ojciec pracował na kopalni, matka jak przystała na tradycyjną śląską rodzinę zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Wawrzyńca prześladował pech. Zmarli jego rodzice, jego obie żony i sześcioro dzieci. Stracił wzrok.
   Był patriotą, nauczycielem i przewodnikiem życiowym wielu ludzi. Inspirował młodzież, walczył o wolną Polskę. To on witał wkraczające tutaj wojsko polskie w 1922 roku. Był pierwszym inicjatorem usypania piekarskiego Kopca Wyzwolenia.
   Związkowcy z NSZZ Solidarność ufundowali pomnik Śląskiego Wernyhory, który stanął pod Miejskim Domem Kultury. Jego odsłonięcie planowano wcześniej na 27 marca, ale projekt wzbudził wiele emocji i... kontrowersji.
   Dyskusja w temacie odbyła się na XV sesji Rady Miasta. Chociaż dokumenty w urzędowych szafach przeleżały dwa lata - wciąż były wątpliwości. A żarliwa dyskusja dotyczyła kwestii podstawowej, czyli tego, z czyjej inicjatywy powstał pomnik. Prezydent Stanisław Korfanty zarzucił działaczon Solidarności, że to nie ich pomysł, tylko Naszych Piekar. Problemy narosły także wobec treści napisu na cokole oraz daty odsłonięcia. Część radnych miała także pretensje do członków Solidarności, że nie przygotowali prezentacji pomnika. Prezentacja oczywiście była, nie było za to możliwości technicznych jej zaprezentowania.

Więcej o pomniku:
www.solidarnosc.slask24.pl
http://www.krzysztofturzanski.pl/pl-search,result,577,protocols   Wawrzyniec Hajda urodził się 8 sierpnia 1844 r. w Bobrowniach Śląskich nieopodal Tarnowskich Gór w śląskiej wielodzietnej rodzinie. Był jednym z siedmiorga dzieci robotnika kopalnianego. Jego rodzina była bardzo pobożna, tradycyjna, śląska, patriotyczna. Matka zajmowała się wychowaniem i edukacją dzieci, ojciec zapewniał byt rodzinie. Mając 14 lat Hajda stracił rodziców. Jak wielu chłopców w tym wieku poszedł pracować do kopalni za swym starszym bratem. W 1873 roku stracił całkowicie wzrok w czasie szychty w Kopalni „Helena”. Kalectwo nie załamało go. W zakładzie dla ociemniałych we Wrocławiu nauczył się wyplatać koszyki, co pozwoliło mu zarobić na utrzymanie swojej rodziny. Jego dalsza droga życiowa była tragiczna – musiał przeżyć śmierć sześciorga dzieci, zmarły mu także obie żony – Paulina i Maryna. Po utracie najbliższych Hajdą opiekowała się rodzina Skorupów z Piekar i jego sąsiad Franciszek Tyczka. Wawrzyniec Hajda znany jest nam jako działacz ludowy i poeta, czynny w społecznym i kulturalnym życiu Piekar, organizator akcji patriotycznych. Należał do osób, które przez całe życie walczyły i budowały na Śląsku przyszłą Polskę. Był autorem około 200 utworów (wiersze okolicznościowe, bajki, podania, legendy) częściowo zaginionych, w których głosił proroctwa o wskrzeszeniu Polski (stąd zwany był Śląskim Wernyhorą). Gdy przyszło witać wojsko polskie 26 czerwca 1922 roku w Piekarach nie znaleziono nikogo godniejszego nad Hajdę. Zmarł kilka miesięcy potem - 27 marca 1923 roku. Nad jego grobem umieszczono kamień wyjęty z fundamentów Kościoła parafialnego. Umieszczony na nim napis wyraża zwięzłym skrótem to, co trzeba o Hajdzie pamiętać:


„Tu oczekuje dnia zmartwychwstania
Wawrzyniec Hajda
Śląski Wernyhora
8 VIII 1844 – 27 III 1923
Niestrudzony pracownik narodowy,
szerzyciel oświaty i obrońca wiary.
Pozbawiony przez pół wieku ócz ciała
przenikał wszystko i wszystkich
oczyma wielkiej świetlanej duszy.”

źródło:
http://piekary.pl/pl/10/1348655684/2
http://msp5.fm.interia.pl/patron.html

 

Zdjęcia dzięki uprzejmowści: "Studio Obrazów"

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

JESZCZE O JUBILEUSZU

środa, 26 września 2012 8:21

 

   Na chwilkę wracam jeszcze do jubileuszu PP, z którego przygotowaliśmy we współpracy z Gwarek.TV krótką relację filmową. 100 wydań gazety było dla mnie naprawdę ważnym wydarzeniem.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

TWOJE PIEKARY - ZMIANY

wtorek, 25 września 2012 10:36

 

   Wiele napisałem o zmianach w PP, więc teraz dwa zdania o zmianach w konkurencji. Redakcję "Twoich Piekar" opuściła Monika Pacukiewicz. Dziennikarkę zastąpiła Jolanta Kubik i Wincenty Bryński.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (17) | dodaj komentarz

NOWY PRZEGLĄD PIEKARSKI

poniedziałek, 24 września 2012 9:11

 

   Kiedy szukaliśmy pomysłów na nowy układ graficzny Przeglądu Piekarskiego przyglądaliśmy nie tylko prasie lokalnej, nie tylko prasie polskiej, ale sięgnęliśmy dalej. Ciekawe pomysły podsunęły nam tytuły... hinduskie i chińskie. Zwłaszcza China Daily. Postanowiliśmy pójść w tę stronę, bo przecież 1,3 mld Chińczyków nie może być w błędzie... Oczywiście nie można powiedzieć, że nowy PP wygląda tak samo, ale kilka rozwiązań jest podpatrzonych.

   Przy okazji zmieniliśmy także układ reklam, które teraz będą mniejsze, a ich rozmieszczenie ściśle kontrolowane. Sytuacja, w której na pierwszej stronie gazety dominowały reklamy jest na dłuższą metę nie do przyjęcia.

   Najważniejszą zmianą będzie jednak charakter gazety. Już nie informacyjny, lecz publicystyczny. Fakty - opinie - komentarze. Rzeczywistość Piekar Śląskich będą jak zawsze opisywać inni, my będziemy ją dla Państwa komentować. Oczywiście zostawiamy sobie trochę miejsca na przedstawienie informacji, o których inne media (zwłaszcza miejskie) milczą.

   Zmiana zaszła także na stanowisku redaktora naczelnego PP. Macieja Wąsowicza, który pracuje teraz w Warszawie zastąpi Kamil Łysik. Nie jest to pierwszy projekt, który wspólnie realizujemy, jestem więc przekonany, że wpłynie on pozytywnie na rozwój gazety. Państwo mieliście już okazję go poznać dzięki wspólnym felietonom, które publikujemy od dłuższego czasu.

   Linia programowa gazety pozostaje niezmienna. Jak powiedział Maciej Wąsowicz - opisujemy rzeczywistość taką jaka jest. Nie lukrujemy jej i nie podajemy na srebrnej tacy. A co na to wszystko redaktor naczelny Kamil Łysik?

- Czy jest na sali ktoś z władz miasta? - zapytał podczas uroczystości - Nie? I to najlepiej świadczy o tej gazecie. Postaram się tego nie zepsuć.

   Kiedy nowy numer? Jeszcze nad nim pracujemy, więc może się okazać, że nie w tym tygodniu, ale na początku października. Myślę jednak, że warto będzie poczekać.

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

MUST BE THE MUSIC

niedziela, 23 września 2012 23:37

 

   Krótko wracam do tematu, bo znalazłem filmik z występu, który warto zobaczyć. I link do materiału, który warto przeczytać.

 

http://sport.fakt.pl/Rozanka-bramkarz-perkusista-,artykuly,177887,1.html

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

100 ZA NAMI. DZIĘKUJĘ.

sobota, 22 września 2012 22:45

 

   Jubileusz PP za nami. Dziękuję wszystkim, którzy spędzili ten wieczór z nami. Wkrótce  zaprezentuję na blogu nową makietę gazety, zdjęcia z imprezy, przyjdzie czas na relację filmową. Napiszę kilka słów o przyszłości tytułu. Chciałbym także opowiedzieć historię Przeglądu, bo jest to historia fantastycznych ludzi, bez których nigdy nie osiągnąłbym sukcesu. A 100 wydań gazety można już uznać za sukces. Dziękuję, że dzięki Wam mogłem spełnić swoje marzenia.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

OSTATNIE ZAPROSZENIE

sobota, 22 września 2012 13:23

 

   Ostatnie przygotowania do tego wyjątkowego wieczoru. Tort jest już na miejscu. Szampan się chłodzi. 100 numerów Przeglądu Piekarskiego przypomniało mi wiele ciekawych chwil i historii. Zespół rozłożył sprzęt i jest już po próbie. Rozstawiamy stoliki i... kamery. Nowa makieta i logo Przeglądu Piekarskiego są już na miejscu. Stary i nowy redaktor PP są już w drodze. Zapowiada się wieczór pełen wrażeń. Serdecznie zapraszam na godzinę 18.00 do OK Andaluzja.

 

Na zdjęciach: Wspaniały tort przygotowany przez Piekarnię Max (ul. Jana Pawła II 49), na zachętę nowe logo PP, a poniżej krótka próbka możliwości Drogi Ewakuacyjnej. Tego nie można przegapić!

 

 Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

SPOTYKAMY SIĘ DZIŚ O 18.00 w OK ANDALUZJA

sobota, 22 września 2012 7:14

 

   I razem świętujemy jubileusz 100 numerów PP. Tort, szampan, ciekawy program kulturalny i możliwość spotkania z ludźmi, którzy tworzyli i tworzą PP. Wstęp wolny. Raz jeszcze zapraszam serdecznie.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

NA ŻYWO w sieci...

sobota, 22 września 2012 7:12   Pierwszą próbę portal nazywowsieci.pl przeprowadził podczas koncertu Oberschlesien. Kolejne testy zostaną przeprowadzone podczas dzisiejszej imprezy w OK Andaluzja. Innymi słowy jubileusz PP, występ Aleksandry Poniszowskiej oraz koncert Drogi Ewakuacyjnej będzie można obejrzeć na żywo w internecie. Polecam tą możliwość wszystkim tym, którzy z różnych powodów nie mogą pojawić się w OK Andaluzja osobiście.

www.nazywowsieci.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ZAPRASZAM NA TORT!

czwartek, 20 września 2012 23:41

 

   Wszystkich serdecznie zapraszam na jubileusz PP do Ośrodka Kultury Andaluzja w sobotę o godz. 18.00. Szykuje się prawdziwa uczta dla ducha: występ Aleksandry Poniszowskiej oraz koncert Drogi Ewakuacyjnej. Będzie także coś dla ciała. Pyszny tor z okazji jubileuszu i lampka szampana za kolejne numery i lata na piekarskim rynku. Wstęp oczywiście darmowy.

 

PS. W sobotę prezentacja nowej makiety PP, ale mnie kusi, żeby uchylić rąbka tajemnicy. Jeśli wszystkie zamierzenia uda się zrealizować, to będzie to zupełnie inna gazeta.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ZAPRASZAM NA IMPREZĘ

poniedziałek, 17 września 2012 1:31

 

   Świętujemy 100 numerów Przeglądu Piekarskiego, świętujemy 1 000 000 odwiedzin na blogu. Nie traktujemy tego całkiem serio, raczej jako okazję do spotkania się w gronie osób, bez których PP by nie powstał, które tworzyły tę gazetę przez niemal 10 lat, które po prostu nas czytały. Zapraszam serdecznie, wszystkich Czytelników, osoby związane z PP, reklamodawców, sponsorów, zwolenników i przeciwników. Będzie okazja do rozmowy, wspomnień i snucia dalszych planów.

   W programie 100 numerów PP, prezentacja nowej makiety, słowo wstępne nowego naczelnego, a także występ Aleksandry Poniszowskiej i koncert Drogi Ewakuacyjnej. Spotykamy się w sobotę, 22 września o godzinie 18.00 w Ośrodku Kultury Andaluzja. Wstęp, jakżeby inaczej, wolny.

   Uwaga! Jeśli chcecie przyprowadzić znajomych - śmiało! Nie tylko nie widzę przeszkód, ale będzie mi niezwykle miło. Dlatego w załączniku plik pdf z zaproszeniem. Można przesyłać, można drukować, można zapraszać. Spotykamy się już za kilka dni.

 

zaproszenie

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

OBERSCHLESIEN

poniedziałek, 17 września 2012 1:21

 

   Koncert w OK Andaluzja niezwykle udany, sala pełna po brzegi. Muzyka ciężka, ale na wysokim poziomie. Naprawdę warto było się wybrać. Zwłaszcza, że muzycy zadbali o wszystkie, najdrobniejsze nawet szczegóły i oprawa koncertu była jedna z najlepszych jakie w ośrodku widziałem. Juniorowi (zajrzał ze mną na chwilę) ostre granie też przypadło do gustu i nie chciał opuścić sali. I nawet "hałas" mu nie przeszkadzał. Jedyne zastrzeżenie mam do ceny biletów, które były po prostu za drogie.

   Wczoraj kapelę można było także zobaczyć w programie Must be the Music, a ja poniżej prezentuję jeden z utworów, żeby osoby, które nie znają Oberschlesien - mogły posłuchać o co tak w ogóle tyle szumu. A do tematu koncertu jeszcze wrócę, bo kontekście innego "wydarzenia", do którego na nim doszło...

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

DZIŚ PIEKARY W TELEWIZJI

niedziela, 16 września 2012 13:45

 

   Internauci życzliwie donoszą, że dziś warto oglądać dwa programy telewizyjne. W programie "Jaka to melodia" Piekary zmierzą się z Pacanowem. Radiowy krecik zmierzy się z Koziołkiem Matołkiem, a nieco później w "Must be the music" można będzie zobaczyć Oberschlesien. POLECAM!

 

http://piekary.pl/pl/10/1347604336/2

 

ps. dziękuję "Piekarskiemu Patriocie" za komentarz pod poprzednim wpisem, dzięki któremu mogłem zamieścić tę informację.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

ZABÓJCZA WÓDKA - LEPIEJ NIE RYZYKOWAĆ I NIE PIĆ

sobota, 15 września 2012 13:55

 

   Wódka z Czech powodem śmierci kilku osób na Opolszczyźnie, Śląsku i w Łódzkim. Specjalistyczne badania potwierdziły w wódce obecność metanolu. W Czechach wprowadzono częściową prohibicję. Zamknięto jedną z wytwórni alkoholu, aresztowano kilka osób. Kilkadziesiąt zatrudych osób przebywa w szpitlach, kilkanaście osób zmarło. Wśród zatrutych są ludzie z róznych środowisk społecznych: od od bezdomnych, pracowników fizycznych, lekarzy, nauczycieli i menedżerów.


   W związku z przekazaną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informacją o licznych przypadkach zatruć (w tym przypadkach śmiertelnych) alkoholem metylowym niewiadomego pochodzenia, które wystąpiły w Republice Czeskiej, również w regionach przygranicznych, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach ostrzega przed spożywaniem alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ZAPROSZENIE NA IMPREZĘ HIP HOPOWĄ

piątek, 14 września 2012 12:24

 

   Kilka razy zastanawiałam się, jak lub od czego zacząć, by nie brzmiało banalnie, jak tania reklama, by się nie rozpisywać. Może od narzekania na poziom kultury w naszym mieście, czy też od zaproszenia?
   Najprościej: w sobotę 15 września pogoda ma dopisywać, bo w Piekarach organizowana będzie impreza pt. Hip-Hopowe Żniwa (http://www.facebook.com/hiphopowe.zniwa).
Mało tego, to już druga edycja, która odbędzie się bez pomocy miasta, bez sponsorów, bez prawdziwej sceny i całej festiwalowej oprawy. Żniwa to przede wszystkim pasja i zaangażowanie wielu młodych ludzi. Nie będę wymieniać tutaj nikogo, bo to nie jest właściwe miejsce, ale myślę, że nawet najdrobniejszy wkład albo dobre słowo składają się na olbrzymią siłę tego pozornie skromnego przedsięwzięcia.

   Nigdy nie sądziłam, że Piekary to "kraina hip-hopem płynąca", a jednak: wykonawcami są piekarzanie (w przeważającej części) oraz ich goście i nie tworzą oni  muzyki złej, agresywnej, no, czasem może odrobinę brzydką. Dziwne?  Raczej niestereotypowe. Tak jak określanie graffiti mianem nie-wandalizmu... a przed występami odbędzie się mały Graffiti Jam i prawdopodobnie nic nie zostanie zniszczone.
    Mimo, że sama nie znajduję się w centrum tego hip-hopowego zamieszania, bardzo je szanuję i zachęcam, by się przełamać, poznać, może zmienić zdanie na lepsze, a może dobrą opinię umocnić. Niestety, Piekary nie są miastem, gdzie jest  pod dostatkiem imprez - wystarczy choćby zerknąć na blogową zakładkę "Kultura" - o tak, jest taka mało używana kategoria. Ale Piekary nie są też miastem zupełnie "niekulturalnym", skoro ludzie sami lgną do kultury
i ją współtworzą. 

   Żniwa mają facebookową stronę wydarzenia, gdzie można sprawdzić listę wykonawców oraz dokładny adres imprezy:
http://www.facebook.com/events/273566636078045/
Wstęp OCZYWIŚCIE wolny!

Serdecznie pozdrawiam,
Młoda piekarzanka


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

KRÓTKI FILMIK IMPREZOWY

środa, 12 września 2012 20:49

 

   Tytułem komentarza napiszę tylko tyle, że gdyby ktoś spróbował tarnogórskie Gwarki odwołać, to mieszkańcy bardzo szybko wywieźliby tego koś na taczkach. Na tyle daleko, żeby więcej go nie oglądać.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

"KULTOWE" POZDROWIENIA

niedziela, 09 września 2012 23:55

 

   To było strasznie sympatyczne, kiedy przed koncertem Kultu w Tarnowskich Górach kilka osób radośnie do mnie machało zza barierek. Co się okazało? W pierwszym rzędzie widowni piekarzanie. Przyjechali na Gwarki do TG. A znamy się z Muzycznej Bitwy... Nasze Dni Miasta w tym roku zniknęły z planu imprez kulturalnych, więc bawimy się w innych miastach. Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia na kolejnych imprezach!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

WKRÓTCE KOLEJNA BIAŁA SOBOTA

sobota, 08 września 2012 22:07

 

   Piekarskie Centrum Medyczne, czyli Szpital Miejski zapraszam wszystkie kobiety w ciąży oraz panie planujące macierzyństwo na „Białą sobotę”  organizowaną na Oddziale Ginekologiczno – Położniczym.
   Zainteresowane panie (wraz z partnerami) będą mogły: porozmawiać z lekarzem ginekologiem o ciąży, przy ciążach powyżej 30 tygodnia wykonać badanie KTG, wykonać badanie USG, obejrzeć Oddział Położniczy, porozmawiać z lekarzem pediatrą o mającym przyjść na świat maleństwu lub porozmawiać z położną o opiece nad noworodkiem.
   Panie proszone są o zgłoszenie się na Oddział Ginekologiczno – Położniczy Szpitala Miejskiego w Piekarach Śląskich p.w. św. Łukasza w dniu 22.09.2012 w godzinach 10.00– 14.00 Ciąża i poród to bardzo ważne chwile dla każdej kobiety dlatego chcemy Wam pomóc świadomie je przeżyć.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

POMYSŁ NA WEEKEND

piątek, 07 września 2012 21:23

 

   Jeśli nie macie pomysłu jak spędzić weekend to polecam tarnogórskie Gwarki. Impreza rozpoczęła się dziś występem Ani Rusowicz. W sobotę zagra Ania Dąbrowska, a w niedzielę Kult. To oczywiście gwiazdy poszczególnych wieczorów, ale nie brakuje także innych atrakcji.

 

http://www.gwarki.tg.net.pl/


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

DYREKTOR RÓŻAŃSKI NIE ŻYJE

niedziela, 02 września 2012 19:01

 

   Dyrektor ds. Administracji Szpitala Miejskiego - Janusz Różanski nie żyje. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym. Z tą smutną informacją zadzwonił do mnie były dyrektor szpitala Michał Ekkert, później jeszcze kilka osób. Wiele osób jest poruszonych ponieważ dyrektor Różański był niezwykle sympatyczną i konkretną osobą. Rozmawialiśmy nie raz o problemach szpitala, a on zawsze odpowiadał rzeczowo na pytania, nawet te z gatunku niewygodnych. Zdarzyło mi się także interweniować u niego w imieniu pacjenta, który miał pewien problem w szpitalu i udało się temat "załatwić" od ręki. Takich osób w kadrze zarządzającej powinno być więcej.

   Janusz Różański miał problemy zdrowotne (był po udarze) i przyczyną wypadku mogło być kolejne takie zdarzenie, a nie zaśnięcie za kierownicą, czego nie wyklucza policja.

 

http://tarnowska.tv/711-tragiczny-wypadek-na-e40-w-ladnej.html


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

OBERSCHLESIEN

sobota, 01 września 2012 22:08

 

   Zapraszamy na koncert Oberschlesien. Odbędzie się w ramach Street Art Festival w Radzionkowie, 2 września. Kolejny koncert Obersów już w Piekarach. 13 września w OK Andaluzja.

http://www.facebook.com/StreetArtFestival
http://www.facebook.com/events/416928178364672/


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

A JEDNAK BUDUJĄ

niedziela, 26 sierpnia 2012 23:03

 

   Temat pojawił się przy okazji dyskusji na temat różnic między KZK GOP i MZKP oraz tego co się bardziej opłaca. Jako jeden z argumentów przemawiających na korzyść MZKP przedstawialiśmy inwestycję w Tarnowskich Górach. Tam powstaje wart 20 milionów złotych dworzec autobusowy pod nazwą "Przystanek Europa, na którym parkować będą 43 nowiutkie autobusy Man warte kolejne 50 milionów. Prezydent Pasternak nie specjalnie wierzył w realność tych planów stwierdzając, że zobaczymy co wybudują. Hm... Sądząc po zdjęciach i relacjach z budowy - inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z planem. Z jednej strony to cieszy, że tak się poprawia rozwój komunikacji, z drugiej strony smuci fakt, że nie dotyczy to naszego miasta, w którym dworzec szpeci i nawet w najśmielszych marzeniach nikt nie planuje tego zmieniać. A już na pewno nie KZK GOP...
   Zresztą w innych miastach widać różne inwestycje. Bytom wyremontował basen miejski, w Rudzie Śląskiej powstał rynek, a teraz czekamy już tylko na otwarcie AquaParku, Radzionków podobno szykuje rynek, w Tarnowskich Górach obok nowego dworca powstanie nowa hala sportowa. Tylko u nas jakoś tak cicho i spokojnie. Oczywiście nie licząc śmiałych planów prezydenta, które planuje realizować na terenach Kopalni Julian, po zakończeniu eksploatacji...

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

KOMEDIOWY FILM AKCJI

sobota, 25 sierpnia 2012 21:26

 

   Muszę napisać kilka słów o tym filmie, bo dawno się tak nie ubawiłem. "Niezniszczalni2." Sylwester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Chuck Norris, Jean Cloude Van Damme i kilku innych. Duża dawka śmiechu, bo panowie podeszli do tematu z dużym dystansem i przymróżeniem oka.

Sly do Norrosa:
- Żyjesz? Słyszałem, że ugryzła cię Kobra.
- Ugryzła. Ale po pięciu dniach męczarni zdechła...

Do tego Arnold kłócący się z Brucem Willisem o "I`ll be back". Najlepszym podsumowaniem filmu jest hasło Willis, że oni wszyscy powinni być już w muzeum. Ale cóż, i tak się dobrze bawiłem. Więc jak nie macie pomysłu na wieczór, to polecam kino.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

100 WYDAŃ PP - świętujemy

piątek, 24 sierpnia 2012 0:17

 

   To już 9 lat i 100 numerów Przeglądu Piekarskiego. Ależ ten czas zleciał. Jak z bicza strzelił. Z tej okazji planujemy świętowanie, ale też poważne zmiany w PP. Będzie jeszcze czas żeby o tym mówić. Teraz po prostu, jak co miesiąc - polecam Państwu nowe wydanie PP. Numer 6(100)/2012. SETNY NUMER! A kiedy zakładałem gazetę niektórzy twierdzili, że nie wytrzymamy pół roku. Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam. Daliśmy radę.

 

http://www.przegladpiekarski.pl/

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

WYNIKI SŁUCHALNOŚCI STACJI RADIOWYCH

czwartek, 23 sierpnia 2012 23:14

 

   Dzisiejszy raport słuchalności stacji radiowych za okres maj-lipiec 2012 przygotowany dla portalu wirtualnemedia.pl jest mocno niepokojący. Na pozycji bezkonkurencyjnego lidera umocniło się na Śląsku radio RMF FM. Za to Radio Piekary mocno spadło. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku słuchalność piekarskiej stacji spadła o ponad 50 procent.
   W ubiegłym roku Radio Piekary mogło się pochwalić słuchalnością przekraczająco 10%, teraz z tego wyniku zostało niewiele ponad 5%. Zyskało Radio Fest - zmieniając wynik z 2 na 3%.
Radio Piekary uplasowało się na 6 pozycji na Śląsku. Oprócz RMF wyższą słuchalność zanotowała Trójka, Jedynka, Złote Przeboje Karolina i Radio ZET.

 

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/bezkonkurencyjne-rmf-fm-umacnia-sie-na-slasku


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (29) | dodaj komentarz

SZLACHETNA PACZKA

środa, 22 sierpnia 2012 23:11
  
   W Piekarach Ślaskich został uruchomiony region Szlachetnej Paczki! Mam nadzieje, że wiele osób kojarzy akcje nie tylko z mediów ale również z perspektywy wolontariusza bądź darczyńcy. A tym którzy o akcji nie słyszeli już tłumaczę:
   Szlachetna Paczka to projekt,  który co roku łączy tysiące osób: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców.To tysiące spotkań, które odbywają się w przyjaznej atmosferze wzajemnej otwartości i pełni zrozumienia człowieka dla człowieka. Potrzebujące rodziny opowiadają o swojej trudnej sytuacji wolontariuszom, spotkanym po raz pierwszy w życiu, darczyńcy  z pasją przygotowują konkretną pomoc dla nieznajomych i spełniają ich marzenia!
   W Szlachetnej Paczce wiemy, jak pomagać mądrze - tak, aby pomoc odpowiadała na konkretne potrzeby, nie uzależniała, ale dawała siłę do działania i przezwyciężenia beznadziei. Pomagamy w taki sposób, że ta pomoc przynosi radość wszystkim. Zmieniamy mentalność angażując ludzi do działania. Ciągle sprawdzamy efekty naszej pracy. Opieramy się na zwartej filozofii i wiedzy eksperckiej.
   Dajemy nie rybę, nie wędkę a mentalność rybaka! Organizując akcje pomocowe, często przypomina się, że nie należy dawać ryby, ale wędkę. W praktyce okazuję się, że ofiarowana wędka zostaje sprzedana, by kupić ryby. Bo żeby skutecznie pomóc sobie i innym, trzeba mieć nie tylko narzędzia, ale odpowiedni sposób myślenia. Mentalność staje się główną linią podziału między bogatymi a biednymi, między przegranymi a zwycięzcami. Dostosowanie mentalności do wymogów rzeczywistości okazuje się głównym warunkiem sukcesu we współczesnym świecie.
  
W tym momencie Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. Wolontariusz to osoba, która:
* działa w okresie wrzesień - grudzień,
* bierze udział w dwóch szkoleniach przygotowujących do roli Super Wolontariusza
* odwiedza potrzebujące rodziny i razem z liderem podejmuje decyzję o włączeniu ich do projektu,
* pomaga w znalezieniu darczyńców dla rodzin ze swojego rejonu,
* kontaktuje się z darczyńcą i wspiera go w przygotowaniu pomocy,
* dostarcza paczki do rodzin, a darczyńcy wysyła prezent i€“ relację z wręczenia paczek rodzinie.
Więcej informacji na www.superw.pl 
Pozdrawiam serdecznie, 
Aleksandra Jarosz
Lider rejonu Piekary Śląskie 

Podziel się
oceń
1
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

sobota, 17 marca 2018

Licznik odwiedzin:  3 261 440  

O mnie

Krzysztof Turzański

Piekarzanin. Politolog.
Twórca i wydawca
"Przeglądu Piekarskiego"
Społecznik.
Jeden z założycieli
Projektu UMWETU.
Piekarski Radny.

Związałem się z Piekarami Śląskimi, a owocem tego związku stał się wpierw Przegląd Piekarski, a następnie ten blog, na którym przyglądam się wszystkiemu co dzieje się w naszym mieście. Na ile to możliwe - nie tylko opisuję otaczającą mnie i moją rodzinę rzeczywistość, ale staram się także ją kształtować w ramach społecznego projektu UMWETU.

kontakt:
0509-234-972
e-mail: turzanski-pp@o2.pl

O moim bloogu

Ten blog to miejsce, w którym piszę o wszystkim co dzieje się w naszym miescie - Piekarach Śląskich. Od spraw najdrobniejszych, po "wielką politykę". A Państwo swobodnie komentujecie wszystkie wydarze...

więcej...

Ten blog to miejsce, w którym piszę o wszystkim co dzieje się w naszym miescie - Piekarach Śląskich. Od spraw najdrobniejszych, po "wielką politykę". A Państwo swobodnie komentujecie wszystkie wydarzenia i opinie. Blog był eksperymentem, a stał się jedyną w mieście platformą wymiany poglądów, uwag i argumentów w wszelkich interesujących Was sprawach. Wiele osób zaczyna dzień od sprawdzenia co nowego na blogu, a licznik odwiedzin co miesiąc wzrasta o ok. 20 000 odwiedzin. Dziękuję za zaufanie i zapraszam ponownie.

schowaj...

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 3261440
Wpisy
  • liczba: 3273
  • komentarze: 21482
Bloog istnieje od: 4102 dni

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031