Bloog Wirtualna Polska
Są 1 278 892 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

ZAPŁACIMY ZA PARKOWANIE

piątek, 02 listopada 2012 10:00
Skocz do komentarzy

 

   Projekt już trafił pod obrady radnych i od razu wzbudził wiele kontrowersji. Co ciekawe linie podziałów bynajmniej nie przebiegają według podziałów klubowych. Co do jednego nie ma wątpliwości: za parkowanie w centrum Piekar Śląskich trzeba będzie zapłacić. Osobiście jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania, bo co to za strefa płatnego parkowania obejmująca dwie ulice na krzyż (Wyszyńskiego i Bytomską), a i tak w niepełnym zakresie. W efekcie samochody zastawią i tak już ciasne okoliczne uliczki. Brak zniżek dla mieszkańców kamienic spowoduje, że wielu osobom najzwyczajniej w świecie podwyższą się miesięczne koszty, a miejsc parkingowych i tak... nie przybędzie. Parkomaty nie rozwiążą też problemów samochodów dostawczych blokujących przejaz na głównych ulicach miasta. Innymi słowy warto się zastanowić czy naprawdę jest sens wprowadzania opłat.

   Strefy płatnego parkowania wprowadzone w dużych miastach mają sens. Bytom, Chorzów, Katowice, Kraków. Strefy, a nie pojedyncze ulice. Z o wiele niższym abonamentem miesięcznym dla mieszkańców tych stres. Mniejsze miasta? Tarnowskie Góry uparcie odrzucają pomysł, stawiając raczej na zwiększanie ilości miejsc parkingowych. Co wy o tym sądzicie?

 

Poniżej link do kompletu dokumentów związnych z uchwałą, projekt uchwały oraz mapki obrazujące strefę płatnego parkowania.

 

dokumenty związane ze strefą płatnego parkowania

 

Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 04 listopada 2012 19:10

  już materiały kto dostali radni mają inne lokalizacje więc nie trzeba być orłem by widzieć że prace trwają.

  autor f16

 • dodano: 04 listopada 2012 17:26

  ŚKUP podaje dokładne lokalizacje parkomatów w Piekarach.

  autor mieszkaniec

 • dodano: 04 listopada 2012 11:59

  parkomaty to jedno a forma strefy, jej szczegóły i regulamin to drugie,
  o tym rozmawiają radni jak myślę.

  autor f16

 • dodano: 04 listopada 2012 7:40

  Mały fragment folderu ŚKUP.
  http://www.kartaskup.pl/public_media/fb/files/folder_SKUP_2012.pdf

  W strefach płatnego parkowania w Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Piekarach Śląskich, Pyskowicach, Tychach i Zabrzu zostaną zamontowane parkomaty (223 sztuki) do pobierania opłat za parkowanie, które będzie zintegrowane z systemem ŚKUP.

  Co ciekawe w Zabrzu i Pyskowicach przewidzieli po 1 parkomacie.
  W Piekarach 18, w Tychach 19.
  KZK GOP już dawno podpisał umowę na realizację programu w tym zainstalowanie 223 parkomatów.
  O czym naprawdę maja decydować radni.
  Mają uchwalić to co już dawno bez nich postanowiono. Będzie też kogo winić za opłaty.

  autor mieszkaniec

 • dodano: 03 listopada 2012 19:18

  Nie ma co czekać na finalne rozwiązanie. Niby to przedstawione obecnie jest jakie?
  Idea jest do d...
  Żeby zlikwidować 'komisy samochodowe' wystarczy znak zakaz parkowania powyżej 1 godz. Tak jak ktoś będzie musiał sprawdzać czy postój jest opłacony równie dobrze tych upartych stojących po 8 godz. w jednym miejscu teraz można wyłapać.
  Bez inwestycji w parkomaty i wyciągania pieniędzy z normalnych kierowców którzy przyjechali na godzinę zrobić zakupy.
  Miasto zapłaci za parkomaty, za ŚKUP, za obsługę parkomatów, mieszkańcy za postój.
  Co mi z tego że UE dopłaci. Do czego i komu?
  Wkurza mnie traktowanie funduszy europejskich jako dojnej krowy.
  Przecież my wszyscy jesteśmy obywatelami UE.
  Jako Polacy dostajemy więcej niż wpłacamy.
  Ale w ostatecznym rozrachunku to max 10% a nie 85% dołożą nam Niemcy Francuzi czy Włosi.

  autor obywatel UE

 • dodano: 03 listopada 2012 17:30

  w tym temacie będzie jeszcze pewnie niejedna zmiana, zaczekajmy na finalne wersje zaproponowane przez UM.

  autor lord wader

 • dodano: 03 listopada 2012 11:12

  Jak to jaka inwestycja? Miasto wyda na ten cel konkretne pieniądze. Ja przeznaczyłbym je na inny cel. I jestem przekonany, że gdyby mieli o ich wydaniu decydować mieszkańcy - parkomaty znalazłyby się na końcu listy ich potrzeb. Oczywiście mogę się mylić, ale wydaje mi się, że są potrzebniejsze i pilniejsze wydatki. A nie realizowanie na siłę ŚKUP...

  autor Krzychu

 • dodano: 03 listopada 2012 9:20

  f16 masz rację. Utrwaliła mi się ta nazwa z Dziennika Zachodniego gdzie też pisano o parkometrach. Oczywiście chodzi o parkomaty.

  Krzychu, jaka to inwestycja. Miasto na tym straci ale nie taki jest cel - zarobić. Trzeba pozbyć się staczy, samochodowych reklam i KREDYTY CHWILÓWKI.

  A tak na marginesie drugi raz nie zgodziłbym się na parkomaty w ramach ŚKUP. Dziś cały ten system to archaizm w obliczu powszechności kart zbliżeniowych i NFC.

  Udanego weekendu.

  autor l

 • dodano: 03 listopada 2012 8:29

  Gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania. Jestem gotów się założyć, że gdyby zapytać ludzi o potrzebne inwestycje w mieście - nikt by parkomatów nie wymyślił. To w temacie priorytetów. Ale o koncepcjach pogadamy sobie tylko tutaj, bo w konsultacjach społecznych, ludzie się nie wypowiedzą. Ze względu na sposób ich organizacji.

  autor Krzychu

 • dodano: 03 listopada 2012 7:49

  KT jak zawsze pomija niewygodne dla siebie fakty i umniejsza osiagniecia prezydenta.
  Dlaczego Pan pominął nowy piekarski szpital (czy to nie Pan zerwał piękne obrazy z plansz przed starym szpitalem - ustali się!), milczy Pan o połączeniu ul. Czołgistów ze Śląską (od 8 lat głośno o tym tylko Pan , bo nie stąd, o niczym nie wie) udaje Pan czy naprawde nie wie ile środków zaplanowano już 6 lat temu na budowę basenu w 2010 roku. Pan wybiera basen w TG. Wstyd. Pan pływac nie potrafi!
  Dobremu pływakowi woda nie potrzebna!

  autor prawdziwy duże P

 • dodano: 03 listopada 2012 7:13

  ...do kolegi "l", z tego co mi wiadomo w Piekarach nie będą montowane parkometry tylko parkomaty, taka mała dygresja, jest subtelna a jednak zasadnicza różnica między tymi urządzeniami :)

  autor f16

 • dodano: 02 listopada 2012 23:29

  A to już inna sprawa... Ja tam uważam że są inne priorytety niż budowanie parkingów które również będą puste.

  autor l

 • dodano: 02 listopada 2012 23:17

  Zasłanianie się brakiem kasy niczego nie tłumaczy. To kwestia priorytetów. Różne rzeczy i projekty miasta realizują, rozwijają się. TG: Dworzec autobusowy, hala sportowa. Radzionków: fontanna, rynek, księża góra. Ruda Śląska - rynek, park wodny, Bytom - hala sportowa, basen... A Piekary? Nawet Kopca Wyzwolenia nie potrafimy zagospodarować. Tworzymy tylko wizualizacje: Kopiec Wyzwolenia, Rynek-Miarki, Centrum miasta "Julian"...

  autor Krzychu

 • dodano: 02 listopada 2012 23:05

  Oczywiście że strefy płatnego parkowania problemu nie rozwiążą. Nigdzie na świecie nie znaleziono idealnego rozwiązania. Nowy wizerunek Przeglądu wzoruje się na tytułach chińskich. W Państwie Środka samochodów jest tak wiele, że jednego dnia na drogi mogą wyjechać auta z parzystą liczbą w rejestracji, a drugiego z nieparzystą. W Japonii możesz kupić samochód wyłącznie, jeśli masz zapewnione miejsce parkingowe. Inaczej sprzedawca nie ma prawa sprzedać samochodu. Co kraj to obyczaj.

  W Piekarach trzeba rozładować ruch z głównych ulic i oduczyć kierowców wygodnictwa. Przejście 200-300 metrów do auta nikogo nie zabije. Na Józefce każdy ma swój garaż a mimo to auta stoją na wąskich chodnikach, drogach pożarowych i to mimo że wzdłuż Kamiennej są puste parkingi, do których trzeba zrobić raptem pięćdziesiąt kroków... Podobnie jest na Wschodzie.

  Może zamiast parkometrów postawić znaki "zakaz postoju powyżej 30 minut" i egzekwować. To też sposób na rotację. Po prostu nikt nie zaproponował alternatywy. Sam dobrze zdajesz sobie sprawę że "Komunikacja miejska, ścieżki rowerowe, miejsca parkingowe" to demagogia bo wszystko rozbija się o kasę i realia naszego miasta. Nie zmieścisz na Bytomskiej jezdni, parkingu, chodnika i ścieżki.

  Temat jest nabrzmiały i ewidentnie wymaga przywołania. Nie może być tak że wyłącznie przyjmujemy decyzję sprzed trzech lat, które kompletnie nie przystają do dzisiejszej sytuacji, o czym wspominałem na komisji.

  Pozdrawiam.

  autor l

 • dodano: 02 listopada 2012 21:36

  Tarnowskie Góry nie zrealizowały programu, o którym piszę, tylko chcą go realizować. Uważam, że strefa płatnego parkowania nic nie rozwiąże. Rozwiązania muszą być KOMPLEKSOWE. Komunikacja miejska, ścieżki rowerowe, miejsca parkingowe i wszystko o czym rozmawialiśmy na komisji. Są miasta, które sobie radzą bez pobierania opłat od mieszkańców i ja należę do zwolenników tego rozwiązania. Mam prawo. A jak już prezydent chce strefy płatnej - to niech przynajmniej zrobi to z głową. W Bytomiu poszło o drobiazg - o parkomaty, które nie wydawały reszty. Problem abonamentów. Problem samochodów dostawczych itd. Na końcu mojego wpisu napisałem, o co zamierzam wnioskować. I tyle. A większość radnych podejmie decyzję.

  autor Krzychu

 • dodano: 02 listopada 2012 21:01

  Krzychu jeśli dobrze zrozumiałem dając za przykład TG proponujesz to, przed czym ostrzegasz w treści artykułu. Ruch jednokierunkowy na bocznych ulicach - by chyba nie na Bytomskiej i Wyszyńskiego - i tam parkingi? To nie zdaje w Piekarach egzaminu. Spójrz na ulicę Żwirki. Jednokierunkowa i miejsca nigdy nie ma.

  Zresztą w Tarnowskich Górach wcale nie jest tak dobrze. Nie dalej jak dwa tygodnie temu trzy dni z rzędu szukałem wolnego miejsca. Auta parkują niemal wszędzie i normą są samochody w nieładzie na chodniku przy Sienkiewicza. Wiele lat pracowałem w Bytomiu gdzie o miejsce było znacznie łatwiej. Korzystałem z abonamentu typu "O". Obecnie dojeżdżam do Gliwic do części miasta gdzie nie ma stref płatnych a szukanie miejsca często zajmuje 20 minut. (okolice pl. Mickiewicza)

  Nie mów że trzeba budować parkingi. Gdzie i za co? Ktoś wspomniał tu o Karola Miarki. To wcale nie daleko od Wyszyńskiego a nie staje tam nikt! Ten parking jest używany trzy razy do roku. W czasie pielgrzymek i w Święto Zmarłych. O miejsce do parkowania jest na prawdę trudno. Wystarczy popatrzeć. Często w tych samych miejscach parkują te same auta. Właściciele, pracownicy. Przez 8 godzin blokują miejsce, na którym na pół godziny może stanąć 16 innych samochodów. Szesnastu klientów. Potrzebna jest rotacja. I nie prawdą jest że miejsc parkingowych nie przybędzie. Już przybyło przy okazji przeprowadzonych remontów. Niechlubnym wyjątkiem jest urazówka, gdzie przy okazji rozbudowy budynku zlikwidowano parking.

  Strefy płatnego parkowania nie są złe same w sobie ale zabrakło kilku elementów jak chociażby abonamentów dla mieszkańców, nowoczesne sposoby płatności za postój, czy rozszerzenia strefy o parking "pod panienką", przy Medicare i urazówką.

  Postój samochodów trzeba rozładować równomiernie na całe centrum. Również na boczne ulice. To nic złego. O ile nikt nie przyblokuje wyjazdu z bramy o tyle nikomu krzywda się nie stanie... Kościuszki jest szeroka jak A2.

  I na koniec coś, co proponowałem już wielokrotnie. Wyznaczone godziny dostaw do sklepu. Nie może być tak że o 15 ciężarówka blokuje cały pas ruchu na Wyszyńskiego i należy przekraczać podwójną ciągłą.

  autor l

 • dodano: 02 listopada 2012 15:40

  Alternatywa.
  W TG zamiast dyskusji o strefie płatnej dyskutuje się o zmianie organizacji ruchu - wprowadzenie na części ulic ruchu jednokierunkowego i wygospodarowanie w ten sposób miejsc parkingowych oraz pasa dla rowerów. Z prostej przyczyny - nie ma miejsca na budowę dodatkowych parkingów i osobnych ścieżek rowerowych. Wcześniej o tym nie myślano, dzisiaj miasta są zabudowane i trzeba radzić sobie z istniejącą rzeczywistością. Problem wszystkich miast.

  autor Krzychu

 • dodano: 02 listopada 2012 15:09

  Do Mirek:

  Są garaże na Karola Miarki i duży bezpłatny parking nie pisz że to daleko bo ja z Kleeberga do garażu na Śląskiej mam dalej

  autor kierowca klient

 • dodano: 02 listopada 2012 14:03

  Mam na myśli to, że nie wszędzie są garaże czy inne opcje. A opcja "przy kamienicy" nagle staje się wysokopłatna.

  Tak naprawdę nie widzę różnicy między strefami centrum w innych miastach, a brakiem strefy w Piekarach - "tylko 2 ulice". Tak naprawdę to te 2 ulice to całe centrum naszej wiochy ;)

  autor Mirek

 • dodano: 02 listopada 2012 14:01

  kierowca klient - znasz jakieś garaże blisko skrzyżowania Bytomskiej z Wyszyńskiego? Chętnie kupię :) Przypuszczam, że szybko się zwróci w porównaniu do opłat z parkomatu...

  autor Mirek

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 20 marca 2018

Licznik odwiedzin:  3 262 870  

O mnie

Krzysztof Turzański

Piekarzanin. Politolog.
Twórca i wydawca
"Przeglądu Piekarskiego"
Społecznik.
Jeden z założycieli
Projektu UMWETU.
Piekarski Radny.

Związałem się z Piekarami Śląskimi, a owocem tego związku stał się wpierw Przegląd Piekarski, a następnie ten blog, na którym przyglądam się wszystkiemu co dzieje się w naszym mieście. Na ile to możliwe - nie tylko opisuję otaczającą mnie i moją rodzinę rzeczywistość, ale staram się także ją kształtować w ramach społecznego projektu UMWETU.

kontakt:
0509-234-972
e-mail: turzanski-pp@o2.pl

O moim bloogu

Ten blog to miejsce, w którym piszę o wszystkim co dzieje się w naszym miescie - Piekarach Śląskich. Od spraw najdrobniejszych, po "wielką politykę". A Państwo swobodnie komentujecie wszystkie wydarze...

więcej...

Ten blog to miejsce, w którym piszę o wszystkim co dzieje się w naszym miescie - Piekarach Śląskich. Od spraw najdrobniejszych, po "wielką politykę". A Państwo swobodnie komentujecie wszystkie wydarzenia i opinie. Blog był eksperymentem, a stał się jedyną w mieście platformą wymiany poglądów, uwag i argumentów w wszelkich interesujących Was sprawach. Wiele osób zaczyna dzień od sprawdzenia co nowego na blogu, a licznik odwiedzin co miesiąc wzrasta o ok. 20 000 odwiedzin. Dziękuję za zaufanie i zapraszam ponownie.

schowaj...

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 3262870
Wpisy
 • liczba: 3273
 • komentarze: 21483
Bloog istnieje od: 4105 dni

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031